Jak sprawić, by kalorie w posiłkach znikały

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:10
- Jedzenie składa się z trików - mówiła w Czwórce psychodietetyczka. Ekspertka radziła, jak przyrządzać posiłki, aby były sycące, smaczne i niskokaloryczne.
Audio
  • Anna Maryniak, psychodietetyczka i Hanna Stolińska z Instytutu Żywności i Żywienia o tym, czym są kalorie (Czwórka/Nawiedzeni)
Kalorie - wciąż je przeliczamy
Kalorie - wciąż je przeliczamyFoto: Flickr/nika_gab

Kalorie to bodaj jedna z najczęściej przeliczanych jednostek na świecie, tuż za nimi są kilogramy i centymetry. - Przykładowo 350 kcal, to jest siedem gramów chipsów albo porcja frytek - mówiła w Czwórce Anna Maryniak, psychodietetyczka. Ale 350 kalorii to też zdrowy, dietetyczny posiłek. Jak go wyczarować?

- Wystarczy szklanka czerwonego barszczu, pierś z kurczaka, dwa ziemniaki i sałatka - mówiła ekspertka. Dzięki temu zamiast "bomby kalorycznej", od której przybędzie nam kilogramów - przecież nigdy na siedmiu gramach chipsów się nie kończy, wystarczy spożyć zdrowy posiłek.

Sprytnym trickiem na obniżenie dziennej dawki kalorii, jest sposób podawania posiłków. - Jedząc owoce w postaci sałatki - a nie oddzielnie, oszukujemy oczy i umysł - mówiła gość Czwórki. Sałatkę dłużej konsumujemy, objętościowo jest jej więcej, przez to mamy wrażenie większej sytości.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadził: Patryk Kuniszewicz

Goście: Anna Maryniak (psychodietetyczka) i Hanna Stolińska (Instytut Żywności i Żywienia)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji: 09.00

(pkur, ac)

Czytaj także

Dieta idealna – czy w ogóle istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:20
Jeśli jesteś tym, co jesz - zacznij wreszcie dbać o dietę!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso? Nie jem, dziękuję!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 15:30
Mięso w diecie nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak chcesz przejść na wegetarianizm, dobrze to zaplanuj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detoks po świętach? Jedz warzywa!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 17:00
Zakleszczeni między stołem a telewizorem po świętach czujemy się źle. - Na szczęście to nie zatrucie tylko przejedzenie. Wystarczy korekta diety i wyjdziemy na prostą - przekonuje dietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Mrozowska - dorosła Fasolka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 11:11
Sceniczną przygodę rozpoczynała w Fasolkach, ogólnopolską popularność przyniosła jej "Rodzina zastępcza" Monika Mrozowska odwiedzi studio Czwórki.
rozwiń zwiń