X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chrzest Polski. Jak żyli wówczas ludzie?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 15:05
Lednica, miejscowość, położona w Wielkopolsce - tu prawdopodobnie wszystko się zaczęło. To w tym miejscu mógł także odbyć się Chrzest Polski. Jak żyli na tych ziemiach ówcześni mieszkańcy?
Audio
  • Jak żyli nasi przodkowie na polskich ziemiach ponad 1000 lat temu? (Nawiedzeni/Czwórka)
Fragm. obrazu Jana Matejki pt. Zaprowadzenie chrześcijaństwa
Fragm. obrazu Jana Matejki pt. "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"Foto: Jan Matejko [Public domain]/Wikimedia Commons

Chrzest Polski datuje się na 966 rok i uważa za wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego. Jak przyznają Paweł Bąkowski i Jakub Kamiński, edukatorzy muzealni z Lednicy, osady na polskich ziemiach tysiąc lat temu były rozproszone, a grody dopiero powstawały. Przeciętna średniowieczna, kilkupokoleniowa rodzina, licząca do 9 osób, mieszkała na 9 m2. - I to było duże mieszkanie! - mówią goście Czwórki, podkreślają jednak, że latem w domu przebywało się właściwie tylko po to, by coś zjeść i spać, a większość czasu spędzano, pracując. - Zimą funkcję grzewczą pełniła kuchnia, czyli palenisko, umieszczone z reguły w północnej, czyli najzimniejszej części domostwa. Spano zaś bardzo blisko siebie, by oszczędzić nie tylko miejsce, ale i ciepło - mówią eksperci.

W Czwórce rozmawialiśmy także o elementach wystroju i wyposażenia, których nie spodziewalibyśmy się w średniowiecznych domach, m.in. o ówczesnej "lodówce" znalezionej podczas wykopalisk pod Kaliszem.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Goście: Paweł Bąkowski i Jakub Kamiński (edukatorzy muzealni, Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy)

Data emisji: 2.03.2016

Godzina emisji: 11.10

kd/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli trzej królowie?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 14:21
Według podań i przekazów biblijnych, do Betlejem dotarli trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, którzy złożyli nowonarodzonemu Jezusowi dary - złoto, kadzidło i mirrę. Co o wiemy o tych ludziach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Kościół ma do zaoferowania młodym?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:10
Dyskoteki ewangelizacyjne, chrześcijański parkour, rockowe koncerty w kościołach, czy rapujący księża - czym parafie przyciągają młodych Polaków?
rozwiń zwiń