Rozbiory kołem zamachowym rozwoju Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 11:00
- Mamy do czynienia z obrazoburczymi tezami, jak ta, że zaborcy wnieśli postęp - mówił o książce "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" prof. Stanisław Bieleń.
Audio
  • Prof. Stanisław Bieleń z UW o książce "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" (Czwórka/Pani tomu)
Stanisław August Poniatowski - król Polski w latach 17641795 jako Stanisław II August
Stanisław August Poniatowski - król Polski w latach 1764–1795 jako Stanisław II AugustFoto: PAP/Reprodukcja Jana Matejki

Autor rozprawy Jan Sowa dokonuje głębokiej reinterpretacji historii I Rzeczpospolitej. - Dla wielu czytelników jego książka może być herezją, bowiem prowadzi do rozliczenia z wieloma polskimi doświadczeniami, które uległy mitologizacji - tłumaczył w audycji "Pani tomu" prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Profesor przyznał, że z wieloma tezami autora się nie zgadza, ale zaznaczył też, że porusza on szereg interesujących kwestii. - Wskazuje na złożoność polskiej tożsamości. Mówi o zespole rozmaitych czynników, które decydują o naszych postawach, nastawieniach, emocjach historycznych - mówił.

Ekspert w niezwykle interesujący sposób polemizuje z niektórymi kwestiami poruszonymi w książce.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzenie: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW

Data emisji: 9.04.2015

Godzina emisji: 19.00

pkur/kd

Czytaj także

Niezwykłe losy rodziny Starzyńskich

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 12:00
Roman, Stefan i Mieczysław to bracia, którym Polska okresu dwudziestolecia międzywojennego zawdzięczała wiele. Ciekawe wspomnienia, anegdoty związane nimi opowiadał w Czwórce Wojciech Starzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo w domu nad Bugiem, czyli "Kryminalistka"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:00
Kto zabił? To wiadomo już od początku. Pytanie brzmi: jaki był motyw zabójczyni, pozornie szczęśliwej mężatki i autorki dość poczytnych kryminałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa rola tłumacza według Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 10:30
- W tym roku oprócz Nagrody im. Kapuścińskiego, po raz pierwszy przyznamy wyróżnienie dla tłumaczy książek Mistrza - mówi sekretarz jury Bożena Dudko.
rozwiń zwiń