X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozbiory kołem zamachowym rozwoju Polski?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 11:00
- Mamy do czynienia z obrazoburczymi tezami, jak ta, że zaborcy wnieśli postęp - mówił o książce "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" prof. Stanisław Bieleń.
Audio
  • Prof. Stanisław Bieleń z UW o książce "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" (Czwórka/Pani tomu)
Stanisław August Poniatowski - król Polski w latach 17641795 jako Stanisław II August
Stanisław August Poniatowski - król Polski w latach 1764–1795 jako Stanisław II AugustFoto: PAP/Reprodukcja Jana Matejki

Autor rozprawy Jan Sowa dokonuje głębokiej reinterpretacji historii I Rzeczpospolitej. - Dla wielu czytelników jego książka może być herezją, bowiem prowadzi do rozliczenia z wieloma polskimi doświadczeniami, które uległy mitologizacji - tłumaczył w audycji "Pani tomu" prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Profesor przyznał, że z wieloma tezami autora się nie zgadza, ale zaznaczył też, że porusza on szereg interesujących kwestii. - Wskazuje na złożoność polskiej tożsamości. Mówi o zespole rozmaitych czynników, które decydują o naszych postawach, nastawieniach, emocjach historycznych - mówił.

Ekspert w niezwykle interesujący sposób polemizuje z niektórymi kwestiami poruszonymi w książce.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzenie: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Stanisław Bieleń z Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW

Data emisji: 9.04.2015

Godzina emisji: 19.00

pkur/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe losy rodziny Starzyńskich

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 12:00
Roman, Stefan i Mieczysław to bracia, którym Polska okresu dwudziestolecia międzywojennego zawdzięczała wiele. Ciekawe wspomnienia, anegdoty związane nimi opowiadał w Czwórce Wojciech Starzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo w domu nad Bugiem, czyli "Kryminalistka"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:00
Kto zabił? To wiadomo już od początku. Pytanie brzmi: jaki był motyw zabójczyni, pozornie szczęśliwej mężatki i autorki dość poczytnych kryminałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa rola tłumacza według Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 10:30
- W tym roku oprócz Nagrody im. Kapuścińskiego, po raz pierwszy przyznamy wyróżnienie dla tłumaczy książek Mistrza - mówi sekretarz jury Bożena Dudko.
rozwiń zwiń