Agnieszka Wolny-Hamkało i literackie sytuacje z życia wzięte

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 09:50
Życie Agnieszki Wolny- Hamkało toczy się wokół książek. Olśniewająca zmienność to, jak mówią recenzenci, największa zaleta jej twórczości.
Audio
  • Agnieszka Wolny-Hamkało opowiada o swojej twórczości i najnowszej książce "41 utonięć" (Pani Tomu/Czwórka)
Agnieszka Wolny-Hamkało
Agnieszka Wolny-Hamkało Foto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

- Nie gubię się w tej zmienności, lubię ją. To jest taka ucieczka do przodu - mówi poetka, publicysta, krytyczka, pisarka. - Formy sztuki stają się nawykowe i mechaniczne, jak kulinaria.  Gdy czuję, że jest mi w czymś wygodnie, gdy poznałam tajemnicę to wiem, że otwierają się przede mną kolejne. Warto zaryzykować i pójść tam, gdzie nie wiem jak mi wyjdzie, niż zostać w tym samym punkcie, w którym byłam.

"41 utonięć", najnowsza powieść autorki opowiada o aktorach i środowisku teatru. Jednak jej główną bohaterką jest Ada, malarka. Agnieszka Wolny-Hamkało akcję swej książki umieściła we współczesnym Wrocławiu. Barwne, wyraziste opisy błyskawicznie wciągają nas w przedstawiane sytuacje. Autorka wyjawia, że wiele z tych, najbardziej groteskowych zdarzeń w "41 utonięciach" zostało zaczerpniętych z życia. W rozmowie z Iwoną Wyciechowską wraca do swojej wczesnej twórczości i opowiadania o zwłokach na śmietniku, wyjaśnia skąd w jej książce knajpa "Karawan" i trumienne ciasteczka. Tłumaczy też, że w życiu zdarzają się tak dziwne sytuacje, że literatura nie jest w stanie tego udźwignąć.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Agnieszka Wolny-Hamkało (pisarka, poetka, redaktor, krytyczka literacka, publicystka)

Data emisji: 24.02.2015

Godzina emisji: 19.00

pj/kul

Czytaj także

"Wstań i idź" - historia fantastyki na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 09:31
Gośćmi "Stacji Kultura" będą Przemysław "Trust Truściński i Tomasz Kołodziejczak, z którymi porozmawiamy o książce "Wstań i idź".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarny mercedes". Wojna, zbrodnia, Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 12:50
Nadkomisarz Rafał Król ma rozwikłać tajemnicę śmierci młodej kobiety w okupowanej Warszawie. To Żydówka ukrywana przez spolonizowanego Saksończyka. Tak zaczyna się akcja kryminału Janusza Majewskiego.
rozwiń zwiń