Julia Fiedorczuk. W mojej literaturze ważna jest wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 11:41
"Bliskie kraje" to 22 opowiadania o inności, obcości i niezwykłych spotkaniach, których autorką jest Julia Fiedorczuk. - W moim ważny jest pewien rodzaj wrażliwości, dotyczącej kwestii ludzkich, ale także pozaludzkich, np. przyrody - mówiła w Czwórce.
Audio
  • Julia Fiedorczuk opowiada o swojej książce "Bliskie kraje", ale także o kondycji polskiej literatury (Pani tomu/Czwórka)
Julia Fiedorczuk jest autorką kilku zbiorów wierszy, opowiadań i powieści, a jej utwory tłumaczone są na 17 języków. Za swój poetycki debiut Listopad nad Narwią otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Julia Fiedorczuk jest autorką kilku zbiorów wierszy, opowiadań i powieści, a jej utwory tłumaczone są na 17 języków. Za swój poetycki debiut "Listopad nad Narwią" otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Bohaterami opowiadań są dorosłe dzieci i przedwcześnie dojrzałe dzieci, których blizny widać dopiero, gdy z bliska przyjrzeć się w lustrze ich wnętrzom. Kim są te dzieci? To my wszyscy.

- Tradycyjne formy duchowości przechodzą głęboki kryzys i bardzo potrzebujemy jej nowych form - przekonywała w Czwórce Julia Fiedorczuk. - Jesteśmy w momencie, w którym bardo wiele osób poszukuje sposobów na trochę bardziej pogłębione zycie. Gdzieś w nas jest zawsze to pytanie, kim jesteśmy, po co tu jesteśmy i w jaki sposób żyjemy. Pytania o to, jak będziemy realizowali swój ludzki potencjał w czasie i środowisku, w którym się znaleźliśmy, stanowią o naszej duchowości - mówiła.

Fiedorczuk opowiadała o swojej książce "Bliskie kraje", ale tłumaczyła także, czym jest dla niej poezja kobieca i dlaczego jest tak ważna dla literatury. Mówiła także, czym jest "ekopoezja", której jest popularyzatorką.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Julia Fiedorczuk (pisarka, poetka, krytyk kliteracka)

Data emisji: 18.05.2016

Godzina emisji: 19.00

kd

Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bargielska, "Śmierć w Wenecji" i twórcza panika

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 13:00
Justyna Bargielska przekonuje, że poza kryminałem spróbowała już wszystkiego. Jest autorką wierszy, powieści "Obsoletki" i "Małe lisy" i słuchowiska "Calineczka" wyróżnionego w konkursie Dwójki i ZAIKS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz L. Wiśniewski o tym, dlaczego kradnie historie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 15:00
- Pisanie książek powoduje, że cały czas muszę się uczyć. I muszę słuchać ludzi, żeby mieć prawdziwe historie - wyznaje Janusz Leon Wiśniewski - naukowiec i pisarz, który w ciągu 15 lat wydał ponad 20 powieści.
rozwiń zwiń