"Ksiądz na rowerze". Jak połączyć religię ze... sportem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 12:16
- Sportowa pasja kosztuje dużo czasu i energii, ale daje ogromną frajdę i satysfakcję - opowiadał ks. Paweł Michalewski, który obowiązki duchownego łączy z pasją: jazdą na dwóch kółkach, triathlonem i prowadzeniem bloga.
Audio
  • Co daje sport? Jak połączyć pasję z ewangelizacją? Rozmowa z ks. Paweł Michalewskim (Rozbiegani/Czwórka)
- Reakcje wiernych są bardzo pozytywne, ludzie gratulują mi pasji, pozdrawiają mnie na ulicy - opowiadał gość Kariny Terzoni, czyli Ksiądz na rowerze
- Reakcje wiernych są bardzo pozytywne, ludzie gratulują mi pasji, pozdrawiają mnie na ulicy - opowiadał gość Kariny Terzoni, czyli "Ksiądz na rowerze"Foto: Paweł Michalewski

ks. Paweł Michalewski Odkąd uprawiam sport, nauczyłem się dobrze gospodarować swoim czasem. W ciągu dnia jest go sporo, ale nie myślimy o tym i tracimy go na rzeczy, które są nam nie potrzebne. Gdy mamy ułożony dobry plan, wszystko da się zorganizować

Jego pierwszą sportową miłością było kolarstwo. - Zamiłowanie do sportu zrodziło się z niewyleczonej kontuzji. Gdy z moim kolanem było już bardzo źle trafiłem do sióstr zakonnych, które ratowały mnie akupunkturą. Potem, w ramach rehabilitacji, musiałem wybrać: rower albo basen. I wybrałem rower - wspominał ks. Michalewski. Wówczas trudności sprawiało mu przejechanie dwóch kilometrów na plebanię, dziś jego standardowy trening to 50-60 km. - Połączenie planów związanych ze startami w zawodach z pracą zawsze jest problemem, ale każdy, kto uprawia sport zna ten ból. To kosztuje dużo wyrzeczeń, ale jak się chce to można - tłumaczył w Czwórce.

Opowiadał, jak łączy obowiązki również z pisaniem bloga, ale także, jak na jego blogowanie reagują przełożeni i wierni. Czy przy pomocy sportu można ewangelizować, ale także samemu spędzać czas z Bogiem? I czym - według księdza-sportowca - jest "bycie po prostu dobrym człowiekiem"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z ks. Pawłem Michalewskim.

ks. Paweł Michalewski W życiu często zapominamy, jak cieszyć się z prostych, małych spraw. Tymczasem pasja daje taką dziecięcą radość. Nie musi to być sport - może być cokolwiek, coś, co będzie nas napędzać

***

Tytuł audycji: "Rozbiegani"

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: ks. Paweł Michalewski (autor bloga "Ksiądz na rowerze", kolarz i triathlonista)

Data emisji: 4.2.2017

Godzina emisji: 10.05

kd/gs


Ks. Paweł Michalewski i Karina Terzoni w Czwórce Ks. Paweł Michalewski i Karina Terzoni w Czwórce

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daniel Formela: duathlon to też sztuka… zmiany stroju

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 08:00
Czwórkę odwiedził wicemistrz Europy w duathlonie. Jest dość mało znany sport, złożony z dwóch dyscyplin - biegania i jazdy na rowerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób na życie? Zostań trenerem triathlonu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 14:29
- Żeby być certyfikowanym trenerem triathlonu, warto umieć pływać, biegać, jeździć na rowerze, ale nie ma testów sprawnościowych dla przyszłych trenerów - tłumaczyła Dota Szymborska, która jest certyfikowanym trenerem triathlonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na rowerze podróżuj z głową, przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 11:05
W niedzielny poranek w Czwórkowym studiu pojawił Jędrzej Wengerski, młody sportowiec i absolwent wychowania fizycznego, który o odpowiednim przygotowaniu roweru na jesienno-zimowy sezon wie wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddech jest ważny. Jak leczy nas powietrze?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 14:00
- Oddech jest chyba najważniejszym nawykiem, jaki mamy. Bardzo ważna jest jego jakość - mówiła Elżbieta Majewska ze Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Jak przekonywała, zamiast oddychać "pełną piersią", zdrowiej jest jednak oddychać "pełnym brzuchem".
rozwiń zwiń