Dr Spraweczka: ruszaj się dla zdrowia, nie dla medali

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:10
- Teraz, w tym dziwnym czasie izolacji, moim celem jest utrzymanie aktywności fizycznej. Żeby nie siąść i całkiem nic nie robić - mówi Marta Sprawka, lekarka, biegaczka. - Miałam w tym roku cel sportowy: triathlon, ale on się nie odbędzie. Teraz chciałabym motywować innych, by się ruszali, dbali o aktywność fizyczną, bo nie uprawiamy sportów dla medali, a dla zdrowia - podkreśla. 
Audio
  • Marta Sprawka opowiada o pasji do biegania (Rozbiegani/Czwórka)
Marta Sprawka
Marta SprawkaFoto: Archiwum własne Marty Sprawki

Marta Sprawka kocha biegi przeszkodowe, jej zawód lekarza i specjalizacja w dziedzinie ortopedii, ułatwia jej rozsądne treningi i poznawanie własnego ciała. - Dla mnie sport to jest pasja i sfera życia, w której jestem się w stanie realizować. Jestem sportowcem amatorem, a jestem w stanie osiągać sukcesy dzięki temu, że często pracuję - mówi gość Czwórki. 

Ciężką pracą jesteśmy w stanie dojść do wszystkiego, co zaplanujemy Marta Sprawka

ZOBACZ TAKŻE Pokonaj stres. Ćwicz, by zyskać opanowanie >>>

Ważną rzeczą w życiu Marty Sprawki jest planowanie. Dziś, wspólnie z partnerem, motywują się do działania i treningów. - Jedno drugie zaraża energią. Za sobą mamy jeden wirtualny bieg, za tydzień będziemy startować w kolejnym - zdradza Marta Sprawka. - Planujemy też udział w biegu przeszkodowym. Będziemy biec po wyznaczonym torze. Dla zachowania bezpieczeństwa zawodnicy będą wypuszczani co 2 minuty, a przeszkody na trasie będą dezynfekowane między zawodnikami. Jeśli będziemy trzymać się regulaminu to będzie bezpiecznie - podkreśla. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Wiecie dlaczego ten poniedziałek jest super 😍😁? Z dwóch powodów. Po pierwsze cały dzień stałam na bloku operacyjnym i coraz bardziej zaczynają podobać mi się ludzie w wersji mini (a wiem, że jestem w dobrym miejscu bo dzisiejszy dzień pracy minął mi jakby to było 8min a nie 8h 😍👩🏼‍⚕️). Po drugie - od dzisiaj można prowadzić treningi personalne na siłowniach 💪🔥 (oczywiście nie używając szatni i zaplecza sanitarnego oraz dbając o higienę i dezynfekcje wszystkiego ☺️). Uwielbiam Was motywować i pracować z Wami nad zdrowym stylem życia przy okazji uzyskując fajne efekty wizualne ❤️🥰. Widzimy się na treningu 😎? - forma na lato sama się nie zrobi (więc zaskoczmy lato formą i nie pozwólmy aby to ono znów zaskoczyło nas 😅) #trening #workout #training #trenerpersonalny #trener #silownia #gym #gymfreak #zdrowystylzycia #healthylifestyle #stayfit #fit #fitness #motywacja #motivation #pasja #fitdoc #blondegirl #cross #crossfit #crossfitgirls #radom #backingame #backontrack

Post udostępniony przez Marta Sprawka (@dr_spraweczka)

oddychanie kobieta sport las natura radość mgła 1200.jpg
Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo

Marta Sprawka na biegi przeszkodowe zdecydowała się, gdy bieganie po asfalcie już jej się znudziło. - W pewnym momencie ono przestało mi wystarczać. Biegi przeszkodowe są bardziej rozwojowe - podkreśla. - Dodatkowo są na tyle młodą dyscypliną, że sportowiec amator może tam osiągać sukcesy. Na asfalcie trudno jest pokonać długo trenujących biegaczy - dodaje. 

Pasją do biegania Dr Spraweczkę zaraził tata. W Czwórce wspomina, jak wracał po treningach zmęczony i zadowolony. W zeszłym roku pobiegli razem maraton. 

To tata zaszczepił we mnie to, że sport jest super Marta Sprawka

Dziś Marta zaraża swoją pasją, dzieli się poradami na instagramie, pokazuje też medyczne podejście do trenowania. Podkreśla, by nie ignorować sygnałów swojego ciała, zwraca uwagę na odpowiedzialne uprawianie sportu, prewencję kontuzji. 

ZOBACZ TAKŻE Plogging - moda na ekologiczne bieganie >>>

Na 6 czerwca w Polsce zaplanowano otwarcie siłowni i klubów fitness. Do wprowadzenia wszystkich zaleceń zobowiązani będą właściciele i pracownicy tych miejsc. Marta Sprawka podkreśla, żeby podejść do tego rozsądnie, zdecydować się np. na przełożenie treningu na inny termin, gdy naszym zdanie jest a dużo ludzi, stosować środki dezynfekujące. Zwraca uwagę, że epidemia w naszym kraju nie ma jeszcze tendencji spadkowej i powinniśmy dbać o swoje bezpieczeństwo. 

Czytaj także

Biegi i rajdy na orientację. Katarzyna Karpa: tu prędkość nie jest najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:59
Biegaczka Katarzyna Karpa opowiadała w Czwórce o tajnikach biegów i rajdów na orientację. - Biegi z reguły są krótkie, do 10 km. Znacznie dłuższe są rajdy na orientację. W obu przypadkach inaczej wyglądają mapy, z których się korzysta, inne jest też przygotowanie - mówiła gość Czwórki.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

World Marathon Challenge. "Wyzwanie nieporównywalne z żadnym innym"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 14:05
World Marathon Challenge to niezwykłe wyzwanie: przebiegnięcie siedmiu maratonów w siedem dni na siedmiu kontynentach. Seria Łukasza Urbaniaka, biegacza, któremu się to udało, rozpoczęła się w Kapsztadzie, a zakończyła w Miami w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedzisz całe dnie przy biurku? Pomoże ci "pozycja psa"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 14:21
Oto ćwiczenia rozciągające, które pomogą naszym mięśniom, ale także odciążą nasze ciało i kręgosłup po długich godzinach spędzanych przed biurkiem podczas przygotowań do matury.
rozwiń zwiń