Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego. Tak warto uczcić rocznicę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 11:23
Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego odbył się w tym roku w sieci pod hasłem "Na odległość, własną trasą, z szacunkiem do przyszłości". Choć oficjalnie zawody już za nami, organizatorzy zachęcają, by 1 sierpnia także uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego… bieganiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Vadym Pastukh

shutterstock bieganie 1200.jpg
29. Bieg Powstania Warszawskiego. Trasa pełna historycznych emocji

Bieg, tym razem na odległość, ale niezmiennie jest uhonorowaniem powstańców warszawskich i bohaterskiej ludności walczącej o stolicę w 1944 roku. W tym roku celem jest również integracja biegowej społeczności nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju. - Biegacze przyzwyczajeni są do tego, że w ostatnią sobotę lipca w ten sposób honorują powstańców. Chcieliśmy więc, by i w tym roku było to możliwe - przekonuje Bartłomiej Stępiej z Aktywnej Warszawy. - Nie mogliśmy zorganizować tego biegu fizycznie ze względu na pandemię, dlatego zdecydowaliśmy się na wydarzenie wirtualne - tłumaczy.

Posłuchaj
05:13 2020_07_31-09-46-58_CZWÓRKA_Rozbiegani.mp3 O Wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego opowiada Bartłomiej Stępiej (Rozbiegani/Czwórka) 

Dolnośląskki festiwal biegów górskich terzoni 1200.jpg
Tak było na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich

Jak mówił Bartłomiej Stępiej, to miała być także mobilizacja do tego, by "integrować środowisko". - Zachęcaliśmy do pozostawienia śladu, czyli pisania relacji, pozostawiania w naszych mediach społecznościowych zdjęć, czy screenów z aplikacji biegowych - mówił organizator. - Część osób - za co jesteśmy bardzo wdzięczni - przygotowała swoje trasy w taki sposób, że przypominały one powstańczą kotwicę.

Czytaj także

Jak się okazało, Bieg - choć w tym roku wirtualny - wciąż potrafił zjednoczyć biegaczy, nie tylko z Warszawy czy Polski, ale i z całej Europy. - Był m.in. także biegacz, który akurat znajdował się w Meksyku - wymieniał Bartłomiej Stępiej.

Już 22 sierpnia odbędzie się kolejny bieg, tym razem "na żywo". - Będzie to 7. Bieg Zdobycia PAST-y, czyli siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Będzie nietypowy, bo odbędzie się w budynku, po schodach do wysokości 9. piętra - tłumaczył Bartłomiej Stępiej. - Przygotowaliśmy 600 pakietów startowych, a biegacze startować będą w czterech turach, trasa będzie dezynfekowana - wszystko po to, by utrzymać zasady bezpieczeństwa i zapewnić środki ochronny.

Czytaj także:

W programie zapraszaliśmy także na Tatra Fest, który już 15 sierpnia. To bieg na 60 km, z 5 tys. metrów przewyższenia. W trakcie tego startu można będzie zdobyć najwyższe szczyty Tatr Zachodnich, m.in. Kasprowy Wierch. Mówiliśmy także o rozpoczynającym się 1 sierpnia Gorce Ultra Trail, czyli biegu na dystansach od 12 do 102 km. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 31.07.2020

Godzina emisji: 09.40

kd

Czytaj także

Podziemny Bieg Sztafetowy. Jak biega się 212 m pod ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:10
Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia z całej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Czwórka w Lądku Zdroju!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:00
Zapraszamy na kolejne specjalne wydanie audycji "Rozbiegani". Tym razem Czwórka pojawi się w Lądku Zdroju, na starcie Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich. "Tu liczy się atmosfera"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 15:51
Zapraszamy na kolejne specjalne wydanie audycji "Rozbiegani". Tym razem Czwórka pojawiła się w Lądku Zdroju, na trasie Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. - To jedno z najbardziej wymagających biegowych wyzwań w Polsce - mówił Rafał Kot, który zwyciężył na dystansie 240 km. 
rozwiń zwiń