Bieganie i trekking w górach zimą - ABC bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 14:16
Co zrobić, gdy w górach przysypie nas lawina, zgubimy się, albo źle oszacujemy czas wycieczki? - Błędy w górach mogą kosztować nas nawet życie - mówił Piotr Sztaba, instruktor taternictwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dusan Petkovic

bieganie jesień para trening sport 1200.jpg
Jak powrócić do aktywności fizycznej po koronawirusie?

Polskie góry przeżywają prawdziwe oblężenie, a bieganie w takim terenie jest ostatnio bardzo modne. To jednak sport niebezpieczny, bo sytuacja pogodowa wygląda tam zupełnie inaczej niż na nizinach. Nie wszyscy amatorzy sportu zdają sobie z tego sprawę. - Bieganie nie jest najlepszą metodą treningową na początek, ale jeśli już chcemy to robić, wybierzmy bezpieczne tereny - radził w rozmowie z Czwórką Marcin Rzeszutko, biegacz górski, ratownik TOPR. Jak podkreślał, warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt i wygodne obuwie. - Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, w której ktoś z biegaczy miałby ze sobą lawinowe ABC, a przecież występuje takie zagrożenie - mówił ekspert. Czekan, czy raki - to podstawa zwłaszcza w wyższych partiach. - Nie tylko sprzęt, ale także umiejętność posługiwania się nim - podkreślał Marcin Rzeszutko. 

Posłuchaj
05:29 _PR4_AAC 2021_02_26-09-48-36.mp3 Zimowe aktywności w górach - jak wypoczywać bezpiecznie? (Rozbiegani/Czwórka) 

Joanna Jędrzejczyk 1200 dm.jpg
Joanna Jędrzejczyk: w sporcie liczy się siła naszej głowy

Jak tłumaczył zaś Piotr Sztaba, instruktor taternictwa Polskiego Związku Alpinizmu, trekking w górach zimą także wymaga odpowiedniego przygotowania. - O ile w lecie poruszanie się po górach w ten sposób nie jest dramatycznie niebezpieczne, o tyle w zimie początkującym odradzam tę formę aktywności zwłaszcza, jeśli chcą wybrać się w Tatry samotnie. Zagrożeń jest bardzo wiele - mówił ekspert i wyliczał. - Można choćby skręcić kostkę, a w wielu miejscach nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Jeśli więc przydarzy nam się taka sytuacja, zostaniemy w dolince i czeka nas... śmierć. 

Posłuchaj także:

Jak podkreślał, skrajnie niebezpieczne jest także narażanie się na lawiny w górach. - Nawet, jeśli po zejściu lawiny spod śniegu będzie nam wystawać głowa, i tak nie damy rady się odkopać, bo będzie on zbyt twardy i ciężki. Jeśli wybierzemy się w góry samotnie, nie mamy więc szans na przeżycie - tłumaczył Piotr Sztaba. 

Sprawdź także:

Do sprzętu, który ze sobą zabierzemy warto dołożyć tradycyjną mapę i kompas. - Zarówno zimą jak i latem w górach zdarzyć się może wszystko, na przykład mgła. Wówczas nie mamy szans odnaleźć się w terenie bez kompasu - tłumaczyli eksperci. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 09.42

kd


Czytaj także

Podziemny Bieg Sztafetowy. Jak biega się 212 m pod ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:10
Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia z całej Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Street workout - sposób na wzmocnienie ciała bez dodatkowego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:00
Jeśli znudzi nam się monotonnny trening na siłowni, czas ruszyć w plener. - Street workout to trening, który rozwija kompleksowo całe ciało - radzi trener Piotr Szwiec. W Czwórce sprawdziliśmy, na czym polegają treningi i od czego należy zacząć.  
rozwiń zwiń