Street workout - sposób na wzmocnienie ciała bez dodatkowego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:00
Jeśli znudzi nam się monotonnny trening na siłowni, czas ruszyć w plener. - Street workout to trening, który rozwija kompleksowo całe ciało - radzi trener Piotr Szwiec. W Czwórce sprawdziliśmy, na czym polegają treningi i od czego należy zacząć.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kzenon/Shutterstocok.com

Dolnośląskki festiwal biegów górskich terzoni 1200.jpg
Czwórka na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich. "Tu liczy się atmosfera"

- Street workout, zwany jest też kalisteniką. Uprawiamy go praktycznie bez sprzętu: sztang czy zewnętrznego obciążenia, więc możemy robić to zarówno na siłowni, jak i w domu czy na ulicach - tłumaczył Piotr Szwiec z Ghetto Workout Poland. Podczas treningów ćwiczy się całe ciało, jednak, jak podkreślał ekspert, niebagatelną rolę odgrywają tu brzuch i nogi. - Jest dużo podskoków, wykroków, i przysiadów. Także sporo podciągania i zwykłe pompki - wymieniał ekspert. - Do tego dochodzi oczywiście rozgrzewka.

Posłuchaj
04:53 2020_08_07-09-47-24_CZWÓRKA.mp3 Street workout - od czego zacząć? (Rozbiegani/Czwórka) 

Trening może trwać około godziny. - Lepiej, żeby był on krótszy, ale ważne, by robić to regularnie, nawet trzy, cztery razy w tygodniu - opowiadał Piotr Świec.

Czytaj także

Najprostsze i jednocześnie jedno z podstawowych ćwiczeń to popularne "pajacyki". - Podskakujemy i klaszczemy nad głową. To ćwiczenie pobudza całe ciało - wymieniał ekspert. - Kolejne ćwiczenie to trenowanie w podporach. Ustawiamy się tak, jak do pompek i staramy się w tej pozycji wytrzymać jak najdłużej - tłumaczył ekspert. Jak tłumaczył, to ćwiczenie, dzięki któremu kształtujemy siłę i ruchomość stawów. - Ważne, by dobrze napiąć brzuch, nie garbić się - wymieniał ekspert. 

Radził też, jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, gdy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę, na przykład z podciąganiem. - Zaczynamy na ziemi, wzmacniamy ramiona od podstaw, dopiero potem możemy wejść na drążek - opowiadał trener.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 07.08.2020

Godzina emisji: 09.40

kd

Czytaj także

The Colour Run - najszczęśliwsze 5 kilometrów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 13:44
Cykl The Colour Run to ponad 300 imprez biegowych organizowanych w ponad 50 państwach na świecie. - W tych zawodach najważniejszy jest fun i to, że nie musimy się ścigać. Możemy przebiec, przejść albo przetańczyć całą trasę - mówiła Sandra Gruszczyńska, współorganizatorka biegu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podziemny Bieg Sztafetowy. Jak biega się 212 m pod ziemią?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:10
Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia z całej Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Czwórka w Lądku Zdroju!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:00
Zapraszamy na kolejne specjalne wydanie audycji "Rozbiegani". Tym razem Czwórka pojawi się w Lądku Zdroju, na starcie Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. 
rozwiń zwiń