#PoPierwszeJestemSportowcem - sportowcy są sobie równi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 16:57
Już 24 sierpnia ruszają Igrzyska Paraolimpjskie - naszym sportowcom będziemy gorąco kibicowali. Jednocześnie trwa kampania społeczna, której celem jest pokazywanie różnorodności sportu i promocja sportu osób z niepełnosprawnościami #PoPierwszeJestemSportowcem.
Igrzyska Paraolimpijskiej Rio de Janeiro 2016
Igrzyska Paraolimpijskiej Rio de Janeiro 2016Foto: shutterstock/A.Ricardo

Marta Dalecka 1200.jpg
Marta Dalecka - "głos osób niepełnosprawnych" w AZS

- Tą kampanią chcemy pokazać, że sportowcy są sobie równi, nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś ma niepełnosprawność, czy nie. Dlatego chcemy wszystkim przybliżyć różne dyscypliny sportu uprawiane przez osoby z niepełnosprawnościami wszystkim, po to, żeby je poznali i docenili - mówi Izabela Sopalska-Rybak prezes Fundacji Kulawa Warszawa. - Do kampanii zapraszamy wszystkich sportowców z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności. Wszyscy pokażmy, że po pierwsze jesteśmy sportowcami.


Posłuchaj
16:04 Czwórka/Rozbiegani - #PoPierwszeJestemSportowcem 20.08.2021.mp3 Z Izabelą Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa i wielokrotną medalistką w szermierce na wózku Jadwigą Pacek rozmawiamy o projekcie #PoPierwszeJestemSportowcem i szermierce (Rozbiegani/Czwórka)

 

Za chwilę rozpoczynają się Igrzyska Paraolimpijskie, trzymajmy więc kciuki tak mocno za naszych sportowców jak podczas olimpiady w Tokio 2020. Jest komu kibicować, bo olimpijczycy z niepełnosprawnościami przywieźli z Rio de Janeiro w 2019 aż 39. medali, w tym 9. złotych.

- Warto doceniać sportowców, którzy jadą na Igrzyska Paraolimpijskie, bo mają wspaniałe osiągnięcia i zdobywają medale. Sportowcy wkładają wielki wysiłek i dużo serca w swoje treningi i przygotowania. Zdecydowanie więc zachęcam do oglądania tej olimpiady - tłumaczy gość Czwórki. - Dzięki takim kampaniom jak nasza i przez wiele  działań innych organizacji promujących sportowców z niepełnosprawnościami coraz więcej osób nabywa wiedzę na temat uprawianych przez nich dyscyplin. Mam nadzieję, że podobnych inicjatyw będzie więcej i wierzę, że będziemy patrzeć na sport na równi. Bardzo mocno wspieram zawodników, którzy są w Tokio i trzymam kciuki, żeby przywieźli jak najwięcej medali.


Źr. Facebook Fundacja Kulawa Warszawa


Igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020 grafika (wersja artykułowa) 1200x660 - 02 (1).png
Serwis specjalny - Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020

Kampania #PoPierwszeJestemSportowcem jest kampanią informacyjną, a towarzyszy jej szereg działań. W ramach projektu odbędą się m.in będą pokazy różnych dyscyplin sportu osób z niepełnosprawnościami, wystawa zdjęć sportowców z niepełnosprawnościami, ale też seria podcastów w których możemy wysłuchać rozmów ze sportowcami.

Dzieje się wiele, a wśród pokazów również szermierka na wózkach. - W szermierce występują trzy rodzaje broni - mówi wielokrotna medalistka w tej dyscyplinie Jadwiga Pacek. - Najprostsza jest szpada, bo tam nie ma konwencji, za zadawane trafienie jest przyznawany punkt. Z kolei szabla i floret są to bronie z konwencją, czyli to sędzia decyduje komu przyznawane jest trafienie.

Przygoda ze sportem Jadwigi Pacek rozpoczęła się na studiach. - Przyjechałam do Warszawy z Lublina na jeden semestr studiów w ramach wymiany studenckiej i chciałam się zająć czymś, czego nie miałam okazji robić w Lublinie - opowiada. - Do spróbowania szermierki na wózkach zainspirowała mnie relacja z zawodów w Londynie, którą wcześniej oglądałam. Poszłam zobaczyć jak to wygląda i tak już zostałam. Pierwsze zawody były dla mnie dużym przeżyciem. Bardzo duże wrażenie zrobił na mnie widok leżących na podłodze protez, które trzeba zdejmować na czas walki.

Jadwiga traktuje szermierkę bardzo poważnie. Do tego stopnia, że starając się o etat, od razu zaznaczyła, że zawody i zgrupowania są elementami, które muszą się znaleźć w rytmie zawodowym. - Szermierka jest niejako moim drugim etatem po pracy zawodowej - przyznaje.

Czytaj także: 


24.08 zaczynają się w Tokio Igrzyska Paraolimpijskie. Polskie Radio jest patronem medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny serwis.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Izabela Sopalska-Rybak (założycielka i prezes Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna), Jadwiga Pacek (wielokrotna medalistka w szermierce na wózku)

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 09.08

aw


Czytaj także

#Wannabe2021 - jakie plany mają młodzi sportowcy?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 16:09
- Zdobywają medale i poprawiają rekordy. Są młodzi, zdolni i perspektywiczni. Dopiero się rozkręcają, a przed nimi cała kariera. Swoimi emocjami, marzeniami oraz planami na rok 2021 dzielą się w moim nowym projekcie fotograficznym i kalendarzu na 2021 rok "wannabe 2021" - mówi fotograf Aleksandra Szmigiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilates, czyli sztuka kontrolowania ciała

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 13:04
Wybierają go primabaleriny i modelki, ale także stosują go zawodnicy NBA - jako trening uzupełniający. Sprawdzamy, o co chodzi w pilatesie.
rozwiń zwiń