Sport bez granic. Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu Ironman

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:30
Bartosz Matusiewicz, jako pierwszy w Polsce zawodnik z zespołem Downa, weźmie udział w triathlonowych zawodach na dystansie olimpijskim. Sprawdzamy, jak się zaczęła jego przygoda ze sportem oraz to jak się przygotowuje do zawodów. 
W czerwcu Bartosz Matusiewicz będzie startował w triathlonie na olimpijskim dystansie
W czerwcu Bartosz Matusiewicz będzie startował w triathlonie na olimpijskim dystansieFoto: Jarek Jaworski dla ParaSportowi

Marta Dalecka 1200.jpg
Marta Dalecka - "głos osób niepełnosprawnych" w AZS

Ta historia pokazuje, że sport jest absolutnie dla wszystkich. Dla młodszych i starszych, dla kobiet i mężczyzn, dla tych, którzy uprawiają sport wyczynowo i dla totalnych amatorów. Oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Bartosz Matusiewicz ma 22 lata i za kilka miesięcy jako pierwszy zawodnik z zespołem Downa wystartuje w triathlonie. 


Posłuchaj
06:04 Czwórka/Rozbiegani - Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w triathlonie 22.01.2021.mp3 Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu IRONMAN (Rozbiegani/Czwórka)

 

Bartkowi sport towarzyszy od zawsze. Wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski w Pływaniu Osób z Zespołem Downa, reprezentował nawet nasz kraj na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie. Jego przygoda z pływaniem zaczęła się od zwykłych zajęć rehabilitacyjnych.

- Bartek ma dość poważną wadę kręgosłupa i dostałam wskazówki od ortopedy, że powinien pływać - mówi mama Bartka, Beata Matusiewicz. - Na początku były to zajęcia rehabilitacyjne, a potem zaczął normalnie trenować pływanie. I tak się zaczęło. Poza tym my z mężem jeździmy na nartach i chcieliśmy, żeby również Bartek jeździł. Zaczęliśmy więc go zabierać w góry i jeździmy wszyscy razem.


Morsowanie 663 Galus.jpg
Morsowaliśmy, zanim to było modne! Czwórka w zimowej kąpieli

Czytaj także:

W ten sposób sport na stałe zagościł w życiu młodego zawodnika. Bartek jest reprezentantem Polski w narciarstwie zjazdowym osób niepełnosprawnych. Zakwalifikował się na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w przyszłym roku w Rosji. To nie jedyne jego aktywności. Także biega i jeździ na rowerze, a to ma rzecz jasna również związek z przygotowaniami do triathlonu. 

Jak wiadomo, triathlon rozgrywany jest na wielu dystansach. Zawodnik będzie brał udział w biegach na dystansie olimpijskim, czyli dwa razy dłuższym niż sprinterski. Nie jest to mało, dlatego kluczowe jest właściwe przygotowanie. Bartek trenuje pod okiem Łukasza Głaska, założyciela klubu ParaSportowi. - Kiedyś trenowałem triathlon, był mi dosyć bliski i okazało się, że rodzice Bartka też myśleli o tym, żeby on wziął udział w takich zawodach - opowiada.

Czytaj także:


Teraz trwają przygotowania do startu i intensywne treningi. - Trenujemy cały czas, rower, biegi, pływanie. Plan mamy rozpisany od marca ubiegłego roku i cały czas się tego trzymamy - mówi trener. - W momencie, kiedy potwierdziło się, że organizator jest skłonny zaryzykować i dopuścić Bartka do startu, przygotowania ruszyły pełną parą. Mamy wsparcie trenerskie z Klubu Triathlon Serwis, który pomaga nam to wszystko poukładać. Robiliśmy te wszystkie dystanse pojedynczo, teraz trzeba je połączyć. Mam nadzieję, że powoli powinniśmy sobie z tym poradzić.

W rywalizacji Citi Handlowy 5150 Warsaw wystartuje również Michał Urbański, sportowiec z niepełnosprawnością intelektualną ze spektrum autyzmu. Podobnie, jak Bartek jest wielokrotnym medalistą w pływaniu. A inspiracją dla tych wszystkich osób jest historia 20-letniego Chrisa Nikica. Na początku listopada ubiegłego roku na Florydzie amerykański zawodnik, jako pierwsza osoba na świecie z zespołem Downa, pokonał dystans Ironmana.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 09.47

aw

Czytaj także

Jak powrócić do aktywności fizycznej po koronawirusie?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:21
Ryzyko zakażenia koronawirusem dotyczy niestety także osób zdrowych i aktywnych fizycznie. W zależności od przebiegu choroby powrót do sportu i pełnej sprawności po niej to sprawa indywidualna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowe treningi na świeżym powietrzu. "Warto się zmotywować"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 10:53
- Zarówno początkującym, jak i doświadczonym sportowcom mądrze przeprowadzony trening wyjdzie na zdrowie, poprawi odporność i kondycję - mówi trener Mateusz Zimoch. Jak zdobyć się na ćwiczenia "pod chmurką", gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera?
rozwiń zwiń