Balet na reformerach. Ćwicz jak modelki i koszykarze

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 17:40
Wybierają go primabaleriny i modelki, ale stosują też - jako trening uzupełniający - zawodnicy NBA. Pilates ćwiczy 99 proc. kobiet na świecie, coraz więcej z nich w trakcie treningu korzysta z reformerów. 
Instruktorka pilates Kornelia Samanta i Karina Terzoni
Instruktorka pilates Kornelia Samanta i Karina TerzoniFoto: Ola Jasińska/Czwórka

Modern pilates - czym różni się od metody klasycznej?

W 1920 roku w Nowym Jorku niemiecki sportowiec Joseph Pilates wymyślił metodę, która prostuje, wzmacnia i ujędrnia nasze ciało. Pilates jest połączeniem jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. To ruch, który zapewnia harmonijny rozwój, przywraca witalność fizyczną oraz pobudza umysł. - W Polsce popularny jest "modern pilates", dostosowany do dzisiejszego zabiegania, ale dużym zainteresowaniem cieszą się także indywidualne zajęcia wersji klasycznej - opowiada Kornelia Samanta. Duże zmiany przeszedł też sprzęt do ćwiczeń.  

Maszyny do pilatesu

Instruktorka pilates prowadzi zajęcia pilates reformer, które odkryła, mieszkając w Dubaju. - Pokochałam je już po pierwszej 50-minutowej sesji. Od tamtej pory ćwiczyłam nie tylko jogę, ale chodziłam na zajęcia pilates reformer 1-2 razy w tygodniu - zdradza Kornela Samanta. - Reformer jest rodzajem ruchomej leżanki z przymocowanymi do ramy sprężynami (dającymi możliwość regulowania obciążenia) oraz linki z bloczkami również z możliwością dozowania oporu. W zależności od potrzeb i celu ćwiczenia można wykonywać we wszystkich płaszczyznach i pozycjach: leżąc, siedząc, klęcząc i stojąc - wyjaśnia. Reformery wspierają trening i wbrew pozorom są lżejsze od ćwiczeń na macie. - Wszyscy myślą, że jest odwrotnie, że maszyny wymagają większego wysiłku, ale to nie jest prawda - podkreśla rozmówczyni Kariny Terzoni. - Warto je wybrać, kiedy dokuczają nam kontuzje i nie chcemy zanadto obciążać ciała.

Posłuchaj
14:25 CZWÓRKA Rozbiegani - pilates 15.04.2022.mp3 Czym i dla kogo są relaksacyjne zajęcia pilatesu? (Rozbiegani/Czwórka)

Balet na reformerach

Pierwsze studio pilatesu na Manhattanie działało w pobliżu sal prób tancerzy i to właśnie oni byli początkowo podopiecznymi Josepha Pilatesa. - Ludzie, którzy ćwiczą balet, są dobrze rozciągnięci. Prawdopodobnie w stopniu, którego my nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Natomiast brakuje im wzmocnienia. Dlatego szkoły baletowe na całym świecie mają u siebie reformery - mówi gość Czwórki. - Jedna z naszych instruktorek, artystka Baletu Narodowego - Agata Ziółkowska - opracowała trening, który łączy pozycje baletowe i ćwiczenia pilatesowe na reformerach. To metoda, której nie stosują żadne inne studia pilatesowe na świecie.  

Pilates reformer - czy pomaga w koncentracji? Pilates reformer - czy pomaga w koncentracji?

Rozciągaj się i... rośnij

Ćwiczenia prowadzone są przy dźwiękach muzyki klasycznej. - Rozciągamy się, wzmacniamy i rośniemy - śmieje się Kornelia Samanta. - W pilatesie pracuje się nad sylwetką i odpowiednią postawą. Kiedy się prostujemy, nasze ciało się wydłuża. Pilates - co istotne - uczy także właściwego oddechu, który potrafi "wyciszyć" niepokój.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Kornelia Samanta (instruktorka, studio Polka Pilates)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 09.16

kul

Czytaj także

Czarodzieje ruchu. Na czym polega parkour?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 14:38
Prosta definicja mówi, że jest to przemieszczanie się z punktu A do punktu B, tyle tylko, że na trasie są przeszkody. Dla entuzjastów tej dyscypliny sportu, którą warto zacząć uprawiać jesienią, jest to jednak znacznie więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poświąteczny powrót do formy - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 19:45
Za nami święta i czas spędzony przy stole z bliskimi. Nieco się rozleniwiliśmy i być może przybyło kilka zbędnych kilogramów. Sprawdzamy, jak po trzydniowym objadaniu się i dłuższym czasie bez aktywności fizycznej skutecznie powrócić do formy.
rozwiń zwiń