Sport na samotność, stres i lepszą naukę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:30
W zdrowym ciele, zdrowy duch i większe życiowe kompetencje. Bo aktywność fizyczna gwarantuje nie tylko dobrą formę, ale daje też wiele umiejętności, które przydają się w szkole, na studiach i w pracy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Pressmaster

Obserwuję zmianę podejścia do aktywności ruchowej. Większość moich klientów po prostu chce się dobrze czuć. To jest ich główny cel, do którego dochodzą zaliczając cele poboczne. Ale one muszą być dobrze wyznaczone, realne Kamila Nowowiejska

Sport rzeźbi charakter

Sport - niezależnie od uprawianej dyscypliny - uczy pracy w zespole i działań fair play, buduje zdrowe ambicje i jest jednym z najważniejszych narzędzi do budowania dobrostanu. - Ten termin stał się popularny w pandemii, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne jest poczucie "zaopiekowania", zarówno na płaszczyźnie zdrowia, jak i relacji społecznych - mówi trenerka Kamila Nowowiejska. - Sport doskonale się w to wpisuje, bo wzmacna nas, wzmacnia nasze więzi z innymi, daje "kopa" do działania i rzeźbi nasz charakter.

Posłuchaj
17:10 CZWÓRKA Rozbiegani - rozmowa 17.09.2021.mp3 Sprawność fizyczna to nie wszystko. Co jeszcze daje nam sport? (Rozbiegani/Czwórka)

Mając 6-letnie doświadczenie w organizowaniu imprez sportowych, z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że sport, a zwłaszcza bieganie, daje poczucie wspólnoty i przynależności Violetta Domaradzka

Bieganie lekiem na samotność

- Biegi łączą ludzi i są okazją, żeby w dorosłym życiu pozyskać nowych znajomych. W ogóle wejście w nowy świat: maratończyków, wspinaczy czy surferów, powoduje, że w naszym otoczeniu pojawiają się ludzi, z którymi łączy nas ta sama pasja - przekonuje Violetta Domaradzka z Fundacji Run Vegan. - Na biegach, które organizuję w Gorcach, zaobserowowałam też, jak bardzo sport uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka i jak wpływa na więzi rodzinne. Z radością przyglądam się coraz młodszym wolontariuszom, którzy uczestniczą w zawodach razem z rodzicami, a nawet z dziadkami.  

Posłuchaj także:

Biegacze wrzucili na luz

Zobacz
Ogły Krysian 1200.jpg
Krystian Ogły: bieganie to wchodzenie w mistyczny stan

Pandemia zmieniła podejście do sportu. Oczywiście nadal liczą się wyniki, ale ważna jest też społeczność. - Dziś moi klienci wrzucili trochę na luz i przede wszystkim mają ochotę jeździć na campy, gdzie można wspólnie trenować i realizować wspólne cele - opowiada Kamila Nowowiejska. - Zauważyłam, że coraz więcej biegaczy miejskich przenosi się na łono natury i próbuje swoich sił w biegach ultra. Cieszy mnie też ten nowy narybek biegaczy miejskich, który przygodę zaczyna od krótkich dystansów po parkowych alejkach - dodaje Violetta Domaradzka.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Violetta Domaradzka (prezes Fundacji Run Vegan, organizatorka biegów miejskich i górskich), Kamila Nowowiejska (trenerka i coach) 

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Flyboard - dzięki wodzie latają do szóstego piętra

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:44
Salta, obroty, piruety i tzw. skoki delfina to tylko niektóre figury, które można wykonać podczas lotu na flyboardzie. To jeden z najmłodszych sportów ekstremalnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parkour - kocie ruchy w miejskiej przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:00
Jedni powiedzą, że parkour to sport indywidualny, a inni, że to nie do końca sport, a najlepiej uprawić go grupowo. Adrian Rentel, instruktor parkoura, uważa, że jest on podejściem do życia. 
rozwiń zwiń