Dominika Stelmach po Cappadocia Ultra Trail 2021. "Ból, a potem ogromna radość"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 10:34
Cappadocia Ultra Trail 2021 to wycieńczający bieg. Dominika Stelmach zdobyła pierwsze miejsce wśród kobiet, w kategorii Open był druga.
Karina Terzoni i Dominika Stelmach
Karina Terzoni i Dominika Stelmach Foto: Czwórka

Halina_Konopacka_1928_1200.jpg
Pierwsze polskie sportsmenki. To nie był lekki start

Tegoroczny Salomon Cappadocia Ultra Trail już za Dominiką Stelmach. Dla Polki bieg był wyjątkowy, przyniósł jej pierwsze zwycięstwo - wśród kobiet - w tych zawodach. Przebiegła 119 km po górach, przewyższenia trasy wyniosły łącznie 3730 metrów. 

Posłuchaj
15:18 czwórka stalmach 2021_11_05-09-15-33.mp3 Dominika Stelmach o tegorocznym Salomon Cappadocia Ultra Trail (Rozbiegani/Czwórka) 

Dominika zdobyła pierwsze miejsce wśród kobiet, w klasyfikacji generalnej był druga. Na swoich profilach w mediach społecznościowych przyznała bezpośrednio po biegu, że była to walka ze sobą, z bólem, z temperaturą, piachem, przeciwnościami. "Pierwszą sześćdziesiątkę pokonałam w czasie podobnym do zwycięzcy, na drugiej części straciłam słono powyżej godziny. To bolało. Psychicznie i fizycznie" - pisze. - Każdy, kto choć trochę biega, wie, że bardzo szybko zapomina się o bólu, który dotyka nas na trasie, liczy się radość, sam fakt, że podjęło się rękawicę i że udało się ukończyć bieg - podkreślała już w rozmowie z Czwórką.

Czytaj także:

Jak wspominała, najtrudniejsze było pokonanie tej trasy samemu. - Praktycznie cały bieg byłam sama, co nigdy nie jest komfortowe. Lepiej mieć towarzystwo albo po prostu z kimś rywalizować - tłumaczyła. - Bardzo zależało mi jednak na tej imprezie.

Jak opowiadała, trasa tegorocznych zawodów była "trudna i wymagająca skupienia". - Ale nie pod względem technicznym. Było ciężko, bo pojawiły się elementy, których zazwyczaj nie ma, czyli m.in. bardzo dużo piachu, nierówne single tracki, gdy przez kilka kilometrów biegnie się "krzywo". Dochodziło czołganie się w jaskiniach, wspinanie się na skałki i do tego wszechobecny pył i kurz - opowiadała. - Dodatkowym utrudnieniem była końcówka, którą biegliśmy już po ciemku. 

Sprawdź także:

Październikowe zawody kosztowały ją także trochę zdrowia. - Od sierpnia zmagam się z podkręconą kostką, a teraz podkręciłam ją sobie jeszcze bardziej. Wiadomo jednak, że biegając ultra trzeba być na to przygotowanym, w takich dystansach rzadko wszystko od razu się udaje - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Dominika Stelmach (biegaczka)

Data emisji: 05.11.2021

Godzina emisji: 09.08

kd

Czytaj także

Uzależnienie od zdrowego trybu życia – czyli o tym, jak nie zatracić się w sporcie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 12:19
Okazuje się, że uzależnienie od treningów to coraz większy problem wśród sportowców amatorów. Zapominają o regeneracji, bo biją kolejne rekordy – intensywności treningu, czasu czy utraty wagi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różowy październik. "Badajmy się, bo rak nie wybiera"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 17:25
Październik to czas, kiedy warto przypomnieć sobie o profilaktycznych badaniach. - Choroba dotyczyć może każdej z nas. Rak nie zna wieku. Staram się nie zdawać sobie pytania, dlaczego właśnie mnie to spotkało - mówiła w Czwórce Aleksandra Wiederek-Barańska, która diagnozę usłyszała pięć lat temu, a dziś jest ambasadorem Fundacji Onkokafe.
rozwiń zwiń