Królewski dystans. Jak przygotować się do maratonu?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 16:01
Jesień to sezon maratonów. Jak zaplanować treningi na ostatni miesiąc przed startem? - W treningu maratońskim najważniejsza jest droga, może być krótsza albo dłuższa, ale start w zawodach powinien być jej zwieńczeniem i prawdziwym ukoronowaniem - mówili biegacze i trenerzy Piotr Bętkowski i Kuba Karasek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Maridav

shutterstock bieganie trening 1200.jpg
Treningi biegowe w Tatrach. Gdzie warto się wybrać?

POd koniec września wystartuje m.in. 43. Maraton Warszawski. Ostatnie tygodnie przed tą imprezą to, jak tłumaczył Piotr Bętkowski, czas "dociągania formy". - Sam odpoczywam zazwyczaj dopiero tydzień przed maratonem, wcześniej trenuję dość mocno - opowiadał biegacz. Zaś jak mówił Kuba Karasek, odpoczynek przed startem jest koniecznością. - Jeśli go nie uwzględnimy w naszym planie to staniemy na starcie zbyt zmęczeni - tłumaczył ekspert. 

Posłuchaj
21:44 czwórka rozbiegani 2021_09_10-09-15-13 (1).mp3 O treningach i filozofii biegów maratońskich opowiadają Piotr Bętkowski i Kuba Karasek (Rozbiegani/Czwórka) 

"Odpoczynek" to jednak nie leżenie na kanapie i jedzenie, ale także delikatny rozruch, czy ćwiczenia rozciągające. - Skupienie warto zachować do samego startu, pamiętajmy o tym, że zbliża się ogromny wysiłek - tłumaczył Kuba Karasek. - Należy w tym czasie jeść zdrowo, m.in. dużo węglowodanów.

Czytaj także:

W ostatnich dniach przed startem zamiast biegania warto też m.in. zrobić sobie wycieczkę rowerową. - Będzie to wysiłek równie długotrwały co przebiegnięcie maratonu, ale o mniejszej intensywności - tłumaczył. - Jeśli chodzi o odpuszczanie, wychodźmy na bieganie maksymalnie od czterdziestu minut do godziny, wykonujmy też dotychczasowe ćwiczenia uzupełniające - radził. 

Sprawdźmy dokładnie, jak wyglądać będzie trasa biegu, by nic nas nie zaskoczyło. - Czekajmy na maraton ze spokojną głową. Dowiedzmy się, gdzie będą podbiegi, a gdzie punkty odżywcze, jak z nich skorzystać i co będzie można zjeść. To tematy, na których należy się skupiać w ostatnich dniach przed startem - mówili eksperci. - Wizualizowanie sobie tego, co nas czeka i budowanie pozytywnego nastawienia to też świetny pomysł i skuteczny element przygotowań.

Posłuchaj także:

Jak mówił Piotr Bętkowski, by skutecznie przygotować się do maratonu potrzeba od 16 do 24 tygodni. - Zawodowcom wystarcza osiem tygodni. Wszystko zależy od naszego poziomu i dotychczasowych doświadczeń - wyliczał gość Czwórki. Początkujący biegacze, jak podkreślali eksperci, będą potrzebowali tego czasu więcej. - Myślimy o tym, że startujemy do maratonu, biegamy cztery miesiące i startujemy na królewskim dystansie. Być może nawet uda nam się ukończyć ten wyścig, ale zastanówmy się, czy o to nam chodzi. Może warto sprawić, by maraton był ukoronowaniem naszych treningów - podkreślali eksperci. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Piotr Bętkowski (instruktor lekkiej atletyki, biegacz, organizator CityTrail), Kuba Karasek (trener biegania, ekspert magazynu "Bieganie") 

Data emisji: 10.09.2021

Godzina emisji: 09.11

Czytaj także

Street workout - sposób na wzmocnienie ciała bez dodatkowego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:00
Jeśli znudzi nam się monotonnny trening na siłowni, czas ruszyć w plener. - Street workout to trening, który rozwija kompleksowo całe ciało - radzi trener Piotr Szwiec. W Czwórce sprawdziliśmy, na czym polegają treningi i od czego należy zacząć.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Covid-19 sprzyja pandemii otyłości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:00
Statystycznie od wybuchu pandemii Covid-19 spędzamy przed monitorem komputera o 1,5 godziny dłużej. To przekłada się na to, że statystyczny Polak przytył aż o 1,8 kilograma, osoby z nadwagą jeszcze więcej. Przy walce z Sars-Cov-2, nie zapominajmy o walce z pandemią otyłości. 
rozwiń zwiń