Krystian Ogły: bieganie to wchodzenie w mistyczny stan

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:18
Ukończył dwanaście biegów Ultra Trail World Tour jako pierwszy Polak. - Cokolwiek się dzieje, nawet, gdy ciało rozpada mi się już na kawałki, jeśli tylko jestem w stanie poruszać się do przodu i nie wypadłem poza limit czasowy, to muszę po prostu dobiec do mety - tłumaczył Krystian Ogły. 
Krystian Ogły
Krystian OgłyFoto: arch. pryw.

Joanna Jędrzejczyk 1200 dm.jpg
Joanna Jędrzejczyk: sukces w sporcie osiąga się głową

Krystian Ogły to utytułowany sportowiec, pochodzący z Sobótki, niewielkiej miejscowości nieopodal Wrocławia. Jego ulubiony dystans to 100 km. - Cała moja przygoda ze sportem rozpoczęła się od marszu dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Potem były kolejne wydarzenia. Wtedy jeszcze nie biegałem, pierwszy raz właściwie cały szlak przeszedłem. Dopiero potem powoli wprowadzałem elementy biegowe - wspominał mistrz. - Wtedy jednak zrozumiałem, że podejmowanie wyzwania - wydawać by się mogło - poza ludzkimi możliwościami, dążenie do celu i ogromna satysfakcja z jego osiągania powodują, że inaczej podchodzimy do życia, tego, co robimy na co dzień i do sportu - tłumaczył.

Posłuchaj
13:10 ogły czwórka rozbiegani 09042021.mp3 Krystian Ogły zdradza, jak pokonać siebie i przebiec swoją pierwszą "stówkę" (Rozbiegani/Czwórka) 

Gość Czwórki jest pierwszym Polakiem, który skompletował 12 biegów w cyklu Ultra Trail World. - Do każdego startu w ultramaratonach trzeba podchodzić przede wszystkim z ogromną motywacją. Jeśli biegniesz kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin, w którymś momencie tylko silna psychika jest w stanie utrzymać cię w tym biegu - tłumaczył gość Czwórki. - Odrębne kwestie to logistyka i organizacja wyjazdów, zwłaszcza, że po każdym starcie organizm jest tak wyniszczony, że potrzeba dużo czasu na regenerację. 

Czytaj także:

Krystian Ogły opowiadał także o swoich trudnych doświadczeniach. - Podczas maratonu dookoła góry Fuji w Japonii skręciłem kostkę. Po powrocie do Polski okazało się, że to nie było zwykłe skręcenie, tylko naderwanie przyczepów więzadła. Ale ja byłem tak zdeterminowany, że podczas zawodów jeszcze przez 160 km biegłem lub szedłem - po prostu realizowałem swój cel niezależnie od bólu - tłumaczył gość Czwórki. Jak podkreślał, w bieganiu najważniejsze jest to, by z porażek umieć wyciągać lekcje i nie poddawać się po nich. - Im bardziej jestem wycieńczony po biegu, tym bardziej wiem, że przesunąłem swoje granice i stać mnie na więcej - tłumaczył. 

Krystian Ogły/fot. arch. sportowca Krystian Ogły/fot. arch. sportowca

"Zapadanie w bieg" to dla niego mistyczny stan. To takie "uderzenie", które pojawia się nagle w czasie biegu. Na pół świadomie, choć wciąż kontrolując trasę i bieg, zaczynam mieć różne wizje. To wyjątkowe doświadczenie - opowiadał o swoich przeżyciach w sytuacji skrajnego zmęczenia biegacz. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Norbert Michalak

Gość: Krystian Ogły (ultramaratończyk)

Data emisji: 09.03.2021

Godzina emisji: 09.12

kd

Czytaj także

Street workout - sposób na wzmocnienie ciała bez dodatkowego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 22:00
Jeśli znudzi nam się monotonnny trening na siłowni, czas ruszyć w plener. - Street workout to trening, który rozwija kompleksowo całe ciało - radzi trener Piotr Szwiec. W Czwórce sprawdziliśmy, na czym polegają treningi i od czego należy zacząć.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Covid-19 sprzyja pandemii otyłości

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:00
Statystycznie od wybuchu pandemii Covid-19 spędzamy przed monitorem komputera o 1,5 godziny dłużej. To przekłada się na to, że statystyczny Polak przytył aż o 1,8 kilograma, osoby z nadwagą jeszcze więcej. Przy walce z Sars-Cov-2, nie zapominajmy o walce z pandemią otyłości. 
rozwiń zwiń