Światowy Dzień AIDS. Świat zajął się koronawirusem - co z innymi chorymi?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:30
W ostatnich miesiącach lekarze na całym świecie zajęci byli ratowaniem życia pacjentom z koronawirusem, a naukowcy - wynalezieniem na niego szczepionki. Tymczasem problem innych chorób nie maleje. 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
Laboratorium firmy AstraZeneca
Laboratorium firmy AstraZenecaFoto: PAP/DAN HIMBRECHTS

szpital laboratorium free 1200
"Trąd XXI wieku". Czy czeka nas epidemia HIV?

- Szansa na powstanie szczepionki na kowid jest ogromna, ale być może przez to, że obecnie wszystkie siły w większości środków kierowane są na walkę z koronawirusem - opóźni powstanie szczepionki przeciwko wirusowi HIV - tłumaczyła Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Jak podkreślała oba te wirusy mają zupełnie inny charakter, choć obu tak naprawdę można uniknąć, stosując się do odpowiednich reguł i obostrzeń. - Zakażenia HIV ma jednak, w przeciwieństwie do kowida, charakter przewlekły - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj
54:43 2020_12_01 15_05_06_PR4_Czat_Czworki.mp3 Sytuacja Polaków z HIV i AIDS w dobie COVID-19 (Czat Czwórki)

pacjent lekarz diagnoza 1200.jpg
Skuteczna walka z HIV. "Nie badamy się, a powinniśmy"

Jak wyliczała, sieć punktów konsultacyjnych, w których bezpłatnie i anonimowo, bez skierowania, wykonać można testy w kierunku zakażenia tym wirusem, wciąż działa. - Jesteśmy w trakcie pandemii, więc te punkty - których na terenie całego kraju jest 29 - także dostosowują się do obostrzeń i rekomendacji lokalnych służb sanitarnych - mówiła Joanna Marzec-Bogusławska. - Dziś wszystkie są otwarte, ale przez pewien czas w niektórych prowadziliśmy wyłącznie porady online i telefoniczne, przez co liczba wykonywanych testów na HIV w porównaniu z rokiem ubiegłym bardzo spadła. 

Czytaj także:


AIDS 1200.jpg
HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Jak podkreślała, takim testom powinna poddać się "każda osoba, która podejmuje ryzykowne zachowania". - Test zalecany jest także dla kobiet w ciąży i ich partnerów. Jeśli kobieta zakażona jest HIV, i dostanie odpowiednie leki, ma szansę na urodzenie zdrowego dziecka - mówiła ekspert. - W naszym kraju można też stosować terapię lekami antyretrowirusowymi profilaktycznie, ewentualnie w dzień podejmowania ryzykownych zachowań i tuż po nich - wyliczała gość Czwórki. 

Czytaj także:

W programie rozmawialiśmy także z panią Joanną, która zakaziła się wirusem HIV pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. - Do 1997 roku nie było tak naprawdę leków antyretrowirusowych, i właściwie każdy, kto miał HIV umierał na AIDS. Dziś jest inaczej: nie zastanawiamy się już, kiedy umrzemy, ale jak żyć - wspominała pani Joanna. - Najważniejsza jest wiedza, czyli testowanie się, bo dzięki temu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia można normalnie funkcjonować. Drugą podstawową sprawą jest oczywiście wsparcie bliskich - mówiła pani Joanna. 

ZOBACZ TAKŻE Zakażenie koronawirusem - informacje. Raport specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Anna Marzec-Bogusławska (dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS), Pani Joanna (żyje z wirusem)

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 15.05

kd

Czytaj także

COVID-19. Czy zakupy trzeba czyścić po powrocie do domu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 22:32
Wirus COVID-19 nie jest przenoszony za pośrednictwem jedzenia - takie jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia. Większość sprzedawana jest w ochronnych opakowania, jednak co z produktami sprzedawanymi w sklepach "luzem"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby typu C. "Możesz je mieć i nawet o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 18:03
 Co najmniej 150 tys. Polaków zakażonych jest wirusowym zapaleniem wątroby i nawet o tym nie wie - wynika z badań przytaczanych przez Annę Depczyńską. Tymczasem HZV, czyli wirusowe zapalenie wątroby to cichy zabójca, który jest ósmą przyczyną zgonów na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 18:36
Sytuacja pandemiczna na całym świecie staje się coraz bardziej dramatyczna. Jak wyliczał gospodarz audycji Piotr Firan, zachorowało już niemal 40 mln ludzi, zmarło ponad milion.
rozwiń zwiń