Rozszczepiona gospodarka, zaszczepieni konsumenci

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 17:00
Do 17 stycznia w Polsce będzie obowiązywać narodowa kwarantanna. Wszystko po to, by trzecia fala pandemii nie spowodowała załamania się naszego systemu opieki zdrowotnej. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ekaterina Pokrovsk/shutterstock.com

To, czy przerwiemy transmisję wirusa, nie zależy od decyzji rządu, tylko od naszej dyscypliny i zachowania dr Wojciech Paczos

- Z badań zgromadzonych w trakcie pandemii na całym świecie ekonomiści wysnuli wniosek, że najbardziej skuteczne lockdowny to te, które dzieją się wcześnie i są bardzo głębokie, ale mogą trwać krótko. W ten sposób przerywamy transmisję wirusa, a to najlepiej służy naszemu zdrowiu. A także gospodarce, którą zamykamy, ale na krótki czas - wyjaśnia dr Wojciech Paczos. I dodaje, że ograniczanie kontaktów społecznych to w tej chwili jedyny skuteczny sposób zwalczania epidemii. - Wprowadzone teraz obostrzenia mają wzmocnić ten efekt i choć wiążą się z ekonomicznym spadkiem PKB i negatywnym skutkiem gospodarczym, to nie da się się tego rozdzielić - tłumaczy.

Posłuchaj
22:36 CZWORKA/Czat Czworki - kwarantanna narodowa 28.12.2020.mp3 O czym musimy pamiętać podczas narodowej kwarantanny? (Czat Czwórki/Czwórka) 

W Polsce kolejna kwarantanna narodowa rozpoczęła się 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia 2021. W tym czasie zamknięte zostaną centra handlowe, hotele, stoki narciarskie, wstrzymane podróże służbowe. Natomiast osoby przyjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązywać dziesięciodniowa kwarantanna. Obostrzenia dotyczyć będą także sylwestrowej nocy - rządowe rozporządzenie wprowadza zakaz przemieszczania w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia od godz. 19.00 do 6.00 z wyjątkiem "czynności służbowych lub zawodowych" oraz "zaspokajania niezbędnych potrzeb".

Posłuchaj także:

Za dwa tygodnie przekonamy się, czy Polacy zastosowali się do zaleceń i święta spędzili tylko z najbliższą rodziną dr Michał Sutkowski

- Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy zmęczeni pandemią i społeczną izolacją, więc coraz chętniej "kontestujemy" zalecenia. Co więcej, naukę zaczęliśmy łączyć z polityką, a w tym wypadku nie wróży to nic dobrego - mówi dr Michał Sutkowski. - Tymczasem wiedza i nauka to jedyne skuteczne narzędzia do walki z pandemią. Dajmy się zaszczepić, zadbajmy o zdrowie swoje i innych. Niech to będzie nasze najważniejsze postanowienie na 2021 rok - dodaje gość Czwórki.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: dr Wojciech Paczos (wykładowca Cardiff University, ekonomistaw w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk), dr. Michał Sutkowski (rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych) 

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Osoby wysoko wrażliwe. "Czują więcej, widzą lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 21:20
W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 milionów różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe (WWO), które przyswajają ich znacznie więcej.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty spokój. Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Odpoczywanie stało się sztuką. Mamy z nim problem zwłaszcza teraz, kiedy na skutek pracy zdalnej coraz trudniej o "work-life balance".
rozwiń zwiń