X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ochryda - macedońska stolica krzyży

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:33
Niesamowite miasto w Macedonii, które od 1980 roku jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ochryda to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć, bo ani zdjęcia ani filmy czy opowieści nie oddają skali jego piękna.
Audio
  • Legenda mówi, że w Ochrydzie jest 365 monastyrów. Ich podziwianie to niesamowite doznanie (Czwórka/Się mówi)
Ochryda - widok na miasto z twierdzy cara Samuela
Ochryda - widok na miasto z twierdzy cara SamuelaFoto: Diego Delso/Wikipedia/CC

Legenda mówi, że w Ochrydzie jest 365 monastyrów (klasztorów prawosławnych). Jednak ile dokładnie jest ich dzisiaj - nie wiadomo. Na pewno warto odwiedzić monastyr św. Nauma, wokół którego chodzą pawie uznane za święte przez prawosławnych. - Mówi się, że w z każdego miejsca Ochrydy, patrząc w dowolnym kierunku, zobaczyć można krzyż - opowiadała w Czwórce Aleksandra Gniańska, pilot wycieczek.
PRZECZYTAJ: Macedonia jak województwo podlaskie

Żeby zobaczyć wszystkie, potrzeba byłoby mnóstwo czasu. Większość turystów ma okazję zwiedzić tylko kilka z nich. - Do szczególnie imponujących należy z pewnością wspomniany monastyr św. Nauma. Jest pięknie położony nad jeziorem ochrydzkim, na wzgórzu. W środku możemy zobaczyć wspaniałe freski - przekonywała Aleksandra Gniańska.

Cerkiew
Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo; foto: Diego Delso/Wikipedia/CC

Niektóre z cerkwi są położone niezwykle malowniczo. Anna Grun zachwyciła szczególnie cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo: - Jest położona nad stromym urwiskiem, można ją obserwować kąpiąc się w jeziorze. A jeśli ktoś preferuje bardziej luksusowe rozrywki, są taksówki wodne, z których również można podziwiać cerkiew.
Letni okres to w Ochrydzie czas kilku ciekawych imprez. Co roku odbywają się: festiwal folkloru bałkańskiego (czerwiec) festiwal teatralny Lato Ochrydzkie (lipiec-sierpień) i festiwal bałkańskiej muzyki ludowej (sierpień).

Po więcej szczegółów zapraszamy do nagrania audycji "Się mówi".
ac/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarnogóra - moc bałkańskich atrakcji w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 17:53
Niedaleko, tanio, kameralnie i słonecznie przez większość roku. Czarnogóra to kolejne europejskie państwo, do którego Polacy wybierają się coraz chętniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łotwa - tam można odetchnąć pełną piersią

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 18:27
Raj dla fanów ekologii, kameralnych jezior i aktywnego wypoczynku. Chociaż Łotwa położona jest całkiem blisko naszego kraju, jak dotąd nie cieszyła się wielką popularnością wśród turystów. Najwyższy czas to zmienić, wybierając się najpierw do Rygi, a potem w głąb kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

La Mancha - duch Don Kichota i magia wiatraków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 18:24
La Mancha uznawana jest często za kolebkę hiszpańskości. To region historyczno-geograficzny w Hiszpanii, wchodzący w skład wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha, a rozsławił go oczywiście Miguel de Cervantes w swojej XVII-wiecznej powieści "Don Kichot z La Manchy".
rozwiń zwiń