Czy przemysł spożywczy nas truje?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 16:24
Większość z nas w sklepach sięga po produkty, które wyglądają najlepiej. Czy ich doskonały wygląd zawsze idzie w parze z jakością?
Audio
  • Ile chemii jest w produktach spożywczych, które kupujemy? (Się mówi/Czwórka)
Czy rzeczywiście produkty spożywcze w sklepach zawierają niewiele trujących substancji chemicznych?
Czy rzeczywiście produkty spożywcze w sklepach zawierają niewiele trujących substancji chemicznych?Foto: Glow Images/East News

Izabela Topolska z Krajowej Rady Drobiarstwa przekonywała, że na obniżanie jakości produktów spożywczych nie pozwalają m.in. prawne obostrzenia, obowiązujące w krajach UE. - Negatywna opinia Polaków o drobiu jest wynikiem tego, że w mediach nagłaśniane są marginalne przypadki łamania prawa przez nieuczciwych producentów - mówiła ekspertka.

Goście Czwórki zdradzali, czy rzeczywiście drób, który trafia na nasze stoły za życia faszerowany był środkami chemicznymi, i opowiadali, skąd bierze się  opinia, że warzywa i owoce zawierają dużo... fosforu. Sprawdziliśmy także, dlaczego dieta bezglutenowa wcale nie odchudza.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Izabela Topolska (ekspert ds. jakości drobiu Krajowej Rady Drobiarstwa), Anna Żyła (dietetyk, "Ciało i zdrowo"), Artur Wiktor (Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)

Data emisji: 17.03.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mc

Czytaj także

"Na krzywy ryj" - jak przeżyć, jedząc tylko produkty ze śmietników?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 19:00
Monika Stasiuk to freeganka - je to, co inni wyrzucają do śmieci. Efekty swojej akcji prezentuje razem z kolegą Krzyśkiem w portalu społecznościowym i na kanale "Na krzywy ryj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zdrowa żywność w sklepikach odchudzi uczniów?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 14:50
Od września ze sklepików szkolnych zniknęły m. in. chipsy i drożdżówki. - Rozporządzenie ma ograniczyć produkty bogate w tłuszcz, izomery trans i sól. Tak się jednak składa, że kombinację tych trzech składników mózg odbiera jako najprzyjemniejszą - mówi dietetyczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta duszą się od smogu. Co zrobić, by przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 17:01
Polska, obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a w wielu miastach, m.in. Krakowie i Warszawie, przekraczane są dopuszczalne normy stężenia smogu na metr kwadratowy.
rozwiń zwiń