Szkolny stres. Zamień go w motywację!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:20
Według badań co trzeci nastolatek ankietowany w roku szkolnym 2013/2014 odczuwał nasilenie szkolnego stresu. Uczniowie denerwują się sprawdzianami, egzaminami, wymaganiami nauczycieli.
Audio
  • Eksperci o tym, jak radzić sobie ze szkolnym stresem (Się mówi/Czwórka)
Im bliżej do egzaminów i matur, tym stres większy
Im bliżej do egzaminów i matur, tym stres większyFoto: Glow Images/East News

Jak przekonują eksperci, wbrew pozorom stres nie jest jednak niczym negatywnym. - I zwierzęta, i ludzie, odczuwają stres. My używaliśmy go do tego, żeby poradzić sobie np. z drapieżnikami. Powiedzmy, że pojawia się tygrys, a my albo z nim walczymy, albo uciekamy, więc stres jest nam potrzebny do mobilizowania zasobów naszego ciała - wyjaśnia psycholog Leon Ciechanowski. Tłumaczy też, kiedy stres zaczyna być dla nas szkodliwy i w jaki sposób możemy nad nim zapanować.

Z kolei pedagożka Agnieszka Traczyk podkreśla, że już od najmłodszych lat powinno uczyć się dzieci, jak przekuwać stres na pozytywną motywację. - Tymczasem wydaje mi się, że coraz bardziej roztaczamy nad dziećmi parasol ochronny, a przykładem jest bezstresowe wychowanie - mówi.

Licealiści podpowiadają, jakie zajęcia można byłoby wprowadzić do szkół, by zredukować stres uczniów.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agnieszka Traczyk (pedagożka), Leon Ciechanowski (psycholog), Patrycja Śliwińska i Rafał Pogorzelski (uczniowie liceum) 

Data emisji: 5.04.2016

Godzina emisji: 14.00

mg/kul

Czytaj także

Bezstresowy powrót do szkoły - czy jest możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:00
Trudno jest bezboleśnie przejść przez rozpoczęcie roku szkolnego, szczególnie, kiedy właśnie rozpoczynamy nowy etap edukacji. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z lękiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak oceniać uczniów? "Jedynki są nieskuteczne!"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 14:00
Od tego roku szkolnego uczniowie mogą być oceniani opisowo. - System cyfrowy nie przekazuje informacji zwrotnej, a to podstawa, żeby uczeń wiedział co umie, a czego nie - wyjaśniają zaproszeni do studia pedagodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60 dni do matury. Co jeszcze możesz zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 17:00
- Człowiek, który przez trzy lata chodził do szkoły i zaliczał klasówki dysponuje jakąś wiedzą i nie musi zaczynać od zera - uspokaja dr Anita Zarzycka.
rozwiń zwiń