Filip Cembala" "lowizm" to filozofia życzliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 14:00
- Życzliwość można wytrenować, ale wolę używać słowa "podlewać". Trzeba jednak zacząć od nawiązania kontaktu ze sobą. Od zadzwonienia do swojej "osobnej osoby" - mówi antymentor, "incluencer" i twórca "lowizmu" Filip Cembala. 
Filip Cembala  - aktor, wokalista, antymentor i Ola Jasińska.
Filip Cembala - aktor, wokalista, antymentor i Ola Jasińska. Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Zapraszam, nie wykluczam"

Filip Cembala jest aktorem i wokalistą, który współpracuje z wieloma teatrami w Polsce. Widzowie mogą kojarzyć jego głos z filmów familijnych, bo zajmuje się także dubbingiem, a fani musicalu z Opery na Zamku w Szczecinie. Filip jest także antymentorem, który każdego dnia na swoim Instagramie zachęca ludzi do tego, żeby się od siebie po prostu odczepili. - Żyjemy w czasach, w których najlepiej "klika" się strach. Ktoś kazał nam uwierzyć, że w XXI wieku życzliwość nie jest sexy, że to postawa "frajerów". A przecież takie nastawienie jest bardzo ważne nie tylko wobec naszego otoczenia, ale też nas samych - przekonuje gość Czwórki. - Zaskoczyło mnie to, z jakim pozytywnym przyjęciem spotkał się mój przekaz. Okazało się, że nie jestem wyjątkiem. Że takich "emocjonalnych bigosów" chodzi po świecie dużo więcej - śmieje się. Przyznaje też, że swój profil na Instagramie traktuje jako narzędzie edukacyjne, ale przede wszystkim wspierające. - Nie jestem influencerem, tylko "incluencerem". To nawiązanie do angielskiego słowa "inclusivety". Zapraszam, nie wykluczam. To fundament tego, co robię - wyjaśnia.  

Lowizm, czyli samożyczliwość

Rozmówca Oli Jasieńskiej jest też twórcą modnego w sieci hasła "lowizm". Jak wspomina, ten termin narodził się w jego głowie kilka lat temu jako hasztag. Przyszedł jako przeciwwaga hejtu. - Dla mnie "lowizm" to "samożyczliwość" - tłumaczy. - Kiedy jesteśmy dla siebie dobrzy i wyrozumiali, czasami nawet pobłażliwi, to inaczej widzimy świat. Rozkręcona narracja krytyka wewnętrznego wpływa negatywnie na nasz dobrostan i na nasze relacje ze światem. Włącza się nam imperatyw oceniania, często bezlitosnego i niesprawiedliwego. 

Lowizm - Filip Cembala | filip cembala

Sprawdź też:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez filip cembala (@itsmefilipce)

Walka na lajki przy stole

Filip Cembala zauważa też, że w dzisiejszych czasach już nie tylko życie toczy się w internecie, ale internet przeniósł się do życia. - Wystarczy uważnie przyjrzeć się, jak zachowują się ludzie. Zwłaszcza w trakcie spotkań towarzyskich, kiedy nie do końca wszyscy się znają. Włącza się komunikacja, z której korzystamy w mediach społecznościowych. Ludzie ścigają się na osiągnięcia, albo na to, kto ma najgorzej. Zaczynają walczyć o lajki w realnym życiu. I przez to umyka nam prawda w relacjach. Nie dajemy sobie na nią szansy.

Posłuchaj
22:56 CZWÓRKA TPT - filip cembala 29.01.2023.mp3 Czym jest "lowizm" i filozofia życzliwości? (Tędy po trendy/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Filip Cembala (aktor, wokalista, antymentor)

Data emisji: 29.01.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Bookstagram. Czy książki "klikają się"?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 14:40
Ponad 75 mln osób z całego świata należy do bookstagrama. - To jest społeczność, która bardzo motywuje się do czytania i pozwala poznać osoby o podobnych gustach literackich - mówi Magdalena Żochowska, autorka pracy magisterskiej "#Bookstagram - książka i czytanie w mediach społecznościowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Influencer. Gdzie nauczyć się tego "fachu"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 12:20
Dla wielu młodych ludzi bycie influencerem to spełnienie marzeń. Kiedyś liczba lajków i followersów zależała od pomysłowości właściciela danego konta w mediach społecznościowych, ale także od szczęścia. Dziś tego, jak zostać influencerem, można nauczyć się w szkole albo na studiach. 
rozwiń zwiń