Odkrywanie niezwykłych zwierząt na drugim końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 10:00
Wenezuela to kraj, w którym można stracić życie, ale także przeżyć najbardziej barwne przygody. - Motyle w tamtejszych górach latają niczym F-16 - opowiada Iza Stachowiak.
Audio
  • Iza Stachowicz o niezwykłej przyrodzie wenezuelskich gór, a także o tym, czego należy się tam bać i o co warto walczyć (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Iza Stachowicz przyznaje, że w wenezuelskiej dżungli najstraszniejszymi zwierzętami są nie tygrysy, pająki czy żuki, a ogromne mrówki
Iza Stachowicz przyznaje, że w wenezuelskiej dżungli najstraszniejszymi zwierzętami są nie tygrysy, pająki czy żuki, a ogromne mrówkiFoto: mat.pras/Izolinia.pl

Gdy studiowała w Polsce, wzięła udział w kursie ekologii tropikalnej. Obecnie już od dwóch lat mieszka w wenezuelskiej dżungli. Gdzie - jak mówi - komary są jak gołębie, gołębie jak orły, a burze jak Catatumbo, czyli wyładowania atmosferyczne, których nie słychać, a które przez 300 dni w roku rozświetlają nocami niebo nad taflą ogromnego jeziora Marakaibo tak, że można czytać książki.

Zawodowo Stachowicz zajmuje się montowaniem fotopułapek, czyli kamer, które nagrywają zwierzęta; prywatnie - szuka motyli i chce odkryć nowy gatunek tych zwierząt. - Na obszarach nizinnych motyle są wielkie, czasem jak małe ptaki. W górach jednak występują maleńkie, latające niczym F-16 osobniki - opowiada.

W
W górach Wenezueli można zaobserwować niezwykle piękne gatunki motyli/źr.mat.prasowe/izolinia.pl

Stachowicz odnalazła już m.in. przedstawiciela rzadkiego gatunku Errateina puellaastuta, co po polsku oznacza Sprytną dziewczynę, a także - przypadkiem - niespotykany nigdzie indziej gatunek żaby.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Iza Stachowicz, podróżniczka, naukowiec

Data emisji: 18.12.2014

Godzina emisji: 20.00

(kd/asz)

Czytaj także

Amerykańskie parki narodowe - piękno przekraczające wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:30
Słysząc "amerykańskie parki narodowe" mamy przed oczami niesamowite widoki, ogromne przestrzenie i dziką przyrodę. Najsłynniejszy to Yellowstone. - Warto zobaczyć wszystkie z nich, bo każdy ma w sobie coś absolutnie fascynującego i przyciągającego - przekonywała podróżniczka Marta Cwalina-Śliwińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła wyprawa na Alaskę. "Chciałem pokonać samego siebie"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 09:00
Adrian Gronek zakończył kolejną samotną wyprawę. Tym razem przemierzył Alaskę. - Planowałem przebiec 830 km w 14 dni - mówi. Udało mu się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bądź świadomym turystą! Podróżuj etycznie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 08:00
- Dla przyjezdnych miejscowi są raczej tolerancyjni i to niezależnie od kraju - przekonuje Ewa Gajewska. - Ale warto mieć szacunek dla tradycji i przestrzegać obowiązujących zakazów.
rozwiń zwiń