Zakazane pamiątki. Czego nie wolno przywozić z wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 15:40
Chusta z antylopy tybetańskiej kosztuje 10 tys. euro, wartościowe są także żółwie, które przewozi się w kartonowych pudłach. Przemyt kwitnie, bo turyści bezmyślnie chcą kupować nielegalne pamiątki.
Audio
  • Kość słoniowa, niektóre części ciała zwierząt i roślin - oto, czego nie wolno wwozić do Europy, a co turyści bardzo chętnie kupują (Czwórka/Audycja nr 1)
Zakazane pamiątki z Egiptu wykryte przez celników z Pomorza
Zakazane pamiątki z Egiptu wykryte przez celników z PomorzaFoto: Izba Celna w Gdyni

Z danych Piotra Tałałaja z Warszawskiej Izby Celnej wynika, że regionami, z których do Europy próbuje się wwieźć najwięcej nielegalnych pamiątek są Afryka i Ameryka Południowa. - Żeby zdobyć materiał na chusty z tybetańskich antylop, kłusownicy rozstrzeliwują zwierzęta karabinami maszynowymi. Po kilku dniach przychodzą tzw. "skóraże", zdejmują z nich skóry, a te przerabiane są na "pamiątki" - mówił gość Czwórki.

Ekspert tłumaczył, jakimi metodami przemytnicy, a nawet zwykli turyści starają się przewozić takie "souveniry" przez granice i dzięki czemu najczęściej "wpadają”. Zdradził także, jakie "pamiątki" z wakacji najczęściej starają się wwieźć do kraju Polacy.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1
Prowadzi: Mariusz Infulecki , Michał Migała
Gość: Piotr Tałałaj (Warszawska Izba Celna)
Data emisji: 11.03.2015
Godzina emisji: 8.05

kd/kul

Czytaj także

Pesymiści żyją dłużej, bo unikają ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 08:00
Do świata podchodzą z rezerwą, nie podejmują ryzykownych zachowań, a przez to rzadziej ulegają wypadkom. Pesymiści, jak wynika z badań, żyją zdrowiej i dłużej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Głowacki: Polacy potrzebują rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 12:00
- Tęskniłem za polskim filmem rozrywkowym. Okazało się, że taki film trzeba zrobić i zajęliśmy się tym - mówi Piotr Głowacki, czyli Rudy z filmu "Disco Polo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Topowa Dycha" - najsłynniejszy dekalog w internecie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 09:29
Zaczęło się od "10 najgłupszych zgonów". Potem były filmy "10 najdziwniejszych praw na świecie" i "10 najgorszych dzieci w historii". Dziś youtubowy kanał "Topowa Dycha" subskrybuje prawie 118 tys. internautów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Szroeder - z Kaszub na światowe rynki muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 08:57
Jej talent doceniła sama Maryla Rodowicz. - To piękna młoda dziewczyna o pięknym głosie - mówiła artystka o Natalii Szroeder.
rozwiń zwiń