Adam Wajrak i jego "Wilki". "Ich nie da się udomowić"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 11:15
Adam Wajrak w swojej najnowszej książce pt. "Wilki" opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi fascynującymi drapieżnikami.
Audio
  • Dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak opowiada o swojej książce "Wilki", ale także o naturze tych dzikich zwierząt i "ekologii po polsku" (Audycja nr 1/Czwórka)
Adam Wajrak opowie w Czwórce nie tylko o książce Wilki, ale także podpowie, co możemy zrobić, by pomóc chronić dziką przyrodę
Adam Wajrak opowie w Czwórce nie tylko o książce "Wilki", ale także podpowie, co możemy zrobić, by pomóc chronić dziką przyrodęFoto: PAP/Paweł Kula

Zobacz także
Czeslaw Mozil 1200.jpg
"Nie tak łatwo być Czesławem" - Mozil napisał książkę

Adam Wajrak, czyli dziennikarz-przyrodnik, a na co dzień mieszkaniec Puszczy Białowieskiej tłumaczył, dlaczego nigdy nie uda się człowiekowi udomowić wilków. - To zwierzę dzikie i takie powinno pozostać: na bagnach, w górach. Psy, które mogą żyć z ludźmi, "oddzieliły się" od wilków 40 tys. lat temu, poddane zostały przez nas bardzo ostrej selekcji - mówił gość Czwórki.

Zwracał także uwagę, że - wbrew powszechnej opinii - ekologia w Polsce "ma się bardzo dobrze". - Mieszka tu ponad 120 osób na km2, a tylko niecałe 30 proc. powierzchni kraj zajmują lasy. Mimo to kilkakrotnie większą populację wilków niż Francja! - mówił ekspert.

Przyrodnik tłumaczył też, dlaczego wilki są niezwykle istotne w procesie odnawiania się lasów i dlaczego nie należy się ich bać. Opowiadał, w czym praca obserwatora przyrody przypomina zajęcie snajpera, a także, dlaczego w niektórych miastach więcej jest wron niż wróbli.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzi: Michał Migała

Goście: Adam Wajrak (dziennikarz, pisarz, publicysta, przyrodnik i podróżnik)

Data emisji: 19.10.2015

Godzina emisji: 8.00

kd

Czytaj także

Melissa McCracken - potrafi namalować muzykę

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 14:40
W najbliższej audycji porozmawiamy o Melissie McCracken, która jest synestetką. Oznacza to, że widzi muzykę w konkretnych barwach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aneta Jadowska: "Ropuszki" to pożegnanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 13:15
Autorka polskich powieści fantasy właśnie wydała zbiór opowiadań "Ropuszki". W "Stacji Kultura" wyznała, że ta książka to pożegnanie z Dorą Wilk, główną bohaterką kultowych powieści.
rozwiń zwiń