Przebłysk geniuszu, rozum i intuicja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 11:40
72 na 83 laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ścisłych przyznało, że intuicja odegrała rolę w ich sukcesie. Jaka jest więc różnica między intuicją, a rozumem?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

Obserwując ludzi, już od pierwszych sekund spontanicznie wnioskujemy i osądzamy. Naszym postępowaniem kierują intuicje społeczne i emocjonalne, które dopiero potem racjonalnie uzasadniamy. Przebłysk genialnej intuicji towarzyszy wielkim odkryciom naukowym.

Co mają do niej półkule mózgowe kobiety i mężczyzny? Czy w intuicji, potocznie ­nazywanej ­szóstym zmysłem, jest coś nadprzyrodzonego? O tym porozmawiamy z Małgorzatą Godlewską, psycholożką z Uniwersytetu SWPS.

***

Na "Strefę Prywatną" w czwartek (4.05) w godzinach od 20.05 do 22.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul/jsz

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia odkrywcy

Czytaj także

Jak budować charakter dziecka? "Wychowaniem bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 10:40
- Ani stresowe, ani bezstresowe wychowanie nie zadziałało. Teraz jest nowa metoda, która polega na tym, by być blisko z dzieckiem i starać się zrozumieć jego emocje, ale też pamiętać o konsekwencji i dyscyplinie - wyjaśnia Sylwia Sitkowska z Przystani Psychologicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głos. Czy może być lekiem na całe zło?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 14:40
- Dźwięk jest źródłem wszelkiego istnienia, a nasz głos - naturalnym środkiem, który leczy duszę, ciało i odblokowuje emocje - przekonuje aktorka i trenerka emisji głosu Monika Łada-Bieńkowska.
rozwiń zwiń