Jak budować charakter dziecka? "Wychowaniem bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 10:40
- Ani stresowe, ani bezstresowe wychowanie nie zadziałało. Teraz jest nowa metoda, która polega na tym, by być blisko z dzieckiem i starać się zrozumieć jego emocje, ale też pamiętać o konsekwencji i dyscyplinie - wyjaśnia Sylwia Sitkowska z Przystani Psychologicznej.
Audio
  • O różnych metodach mądrego wychowania (Strefa Prywatna/Czwórka)
Rodzicielstwo bliskości ( z ang. attachment parenting) to termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa
Rodzicielstwo bliskości ( z ang. attachment parenting) to termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama SearsaFoto: Dmytro Zinkevych/Shutterstock.com

Sylwia Sitkowska Wychowanie bezstresowe w pewnym momencie przerodziło się w ignorowanie negatywnych zachowań. To było takie wychowanie bez wychowania, na zasadzie "chowaj się sam"

Ważne jest jednak to, żeby owo "dyscyplinowanie" odbywało się w sposób zrozumiały dla dziecka. - Ono musi wiedzieć o co nam, dorosłym, chodzi. Że są pewne normy i granice, których przekroczenie grozi konsekwencjami - przekonuje gość Czwórki. - Jeśli na przykład nasza pociecha kopnie kolegę to musi liczyć się z reakcją. Że ktoś zwróci mu uwagę, albo że kolega też go kopnie - dodaje.

Przychoterapeutka podkreśla też, że ważnie jest, by zachowania rodziców były przewidywalne. - To klucz to mądrego wychowywania - uważa Sylwia Sitkowska i podpowiada jak rozwijać naturalny, rodzicielski autorytet i poczucie własnej wartości w relacji dziecko - rodzic, a także, jak wpłynąć na rozwój dziecka i co zrobić, żeby czuło się ono mądrze kochane.

Sylwia Sitkowska Warto pamiętać, że dziecko wychowuje także nasze zachowanie. Ono obserwuje, jak się do siebie odnosimy, jakie przyjmujemy postawy i jakimi kierujemy się zasadami. I robi to od najmłodszych lat

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Sylwia Sitkowska (Przystań psychologiczna)

Data emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/kd

Czytaj także

Rodziny patchworkowe. Jak naprawić nienaprawialne?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 15:45
Ślub, dzieci, rozwód i podział majątku, a potem kolejny ślub i kolejne dzieci. To scenariusz, dzięki któremu tworzą się rodziny patchworkowe, czyli "posklejane" z kilku innych rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego młodzi oczekują od rodziców? "Granic"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:50
- Choć chyba nikt z nas otwarcie się do tego nie przyzna, to każdy dobrze wie, że jeżeli ma się za dużo swobody to można zacząć szaleć - uważają licealistki Ola i Zuza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:30
– Wszystkie emocje, które są związane z rozłąką, czyli tęsknota, smutek, poczucie osamotnienia, można oswoić – mówiła psycholog i psychoterapeutka Anna Jędrzejuk.
rozwiń zwiń