X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sceptycyzm naukowy. Co jest ważniejsze - wiara czy wiedza?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 14:00
Co to znaczy być dzisiaj sceptykiem i jak nie dać się omamić popularnym pseudonaukowcom? - Sceptyk działa w myśl zasady "przedkładam dowody nad rekomendacje" - podkreślali goście Czwórki, psychologowie Dominik Kantorowicz i Tomasz Garstka.
Audio
  • Czym jest sceptycyzm naukowy i jak ma się do religii? (Strefa prywatna/Czwórka)
Tomasz Garstka i Dominik Kantorowicz w Czwórce
Tomasz Garstka i Dominik Kantorowicz w CzwórceFoto: Jakub Jamrozek/Czwórka

Sceptycyzm naukowy polega na uznawaniu za wiarygodne tylko tych teorii i wyników badań, które - po kilku próbach - w takich samych warunkach dają ten sam wynik. - To nie tak, że nikomu nie można wierzyć na słowo. Ale każdy ma dziedzinę, w której się specjalizuje i o innych wie niewiele, dlatego warto mieć autorytety, które pomogą nam w weryfikowaniu naszej wiedzy - mówił Dominik Kantorowicz. A jak przekonywał Tomasz Garstka, ludzie na co dzień tego nie robią, a to błąd.

W programie mówiliśmy także o tym, jak działają sceptycy, "debugerzy", którzy imitują i obalają zjawiska paranormalne, oraz o życiu magika Jamesa Randy’ego. Rozmawialiśmy także m.in. o zjawisku śmierci klinicznej i teoriach na ten temat, a także o zaufaniu społecznym do jasnowidzów. Opowiadaliśmy też o XVII Europejskim Kongresie Sceptyków, którego uczestnicy będą rozmawiać m.in. o popularyzowaniu osiągnięć nauki i ochronie opinii publicznej przed dezinformacją w obszarach takich jak: medycyna, psychoterapia, edukacja, zjawiska paranormalne, zmiany klimatyczne, żywność modyfikowana genetycznie czy energia jądrowa. Zastanawialiśmy się także nad stosunkiem sceptyków naukowych do religii i jej rytuałów.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Dominik Kantorowicz (twórca portalu mala-psychologia.eu), Tomasz Garstka (Klub Sceptyków Polskich)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lepszy nauczyciel zły niż dobry?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:16
Wykładowca ze "Stowarzyszenia umarłych poetów" kontra belfer z filmu "Whiplash". W Czwórce rozmawialiśmy o jasnych i mrocznych obliczach edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemoc w szkole. "Ta niefizyczna boli bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 16:52
Z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 10 proc. uczniów jest dręczonych, 2 proc. nawet codziennie. Najwięcej agresji jest w szkołach podstawowych. W gimnazjach problemem jest przemoc elektroniczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń