Sceptycyzm naukowy. Co jest ważniejsze - wiara czy wiedza?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 14:00
Co to znaczy być dzisiaj sceptykiem i jak nie dać się omamić popularnym pseudonaukowcom? - Sceptyk działa w myśl zasady "przedkładam dowody nad rekomendacje" - podkreślali goście Czwórki, psychologowie Dominik Kantorowicz i Tomasz Garstka.
Audio
  • Czym jest sceptycyzm naukowy i jak ma się do religii? (Strefa prywatna/Czwórka)
Tomasz Garstka i Dominik Kantorowicz w Czwórce
Tomasz Garstka i Dominik Kantorowicz w CzwórceFoto: Jakub Jamrozek/Czwórka

Sceptycyzm naukowy polega na uznawaniu za wiarygodne tylko tych teorii i wyników badań, które - po kilku próbach - w takich samych warunkach dają ten sam wynik. - To nie tak, że nikomu nie można wierzyć na słowo. Ale każdy ma dziedzinę, w której się specjalizuje i o innych wie niewiele, dlatego warto mieć autorytety, które pomogą nam w weryfikowaniu naszej wiedzy - mówił Dominik Kantorowicz. A jak przekonywał Tomasz Garstka, ludzie na co dzień tego nie robią, a to błąd.

W programie mówiliśmy także o tym, jak działają sceptycy, "debugerzy", którzy imitują i obalają zjawiska paranormalne, oraz o życiu magika Jamesa Randy’ego. Rozmawialiśmy także m.in. o zjawisku śmierci klinicznej i teoriach na ten temat, a także o zaufaniu społecznym do jasnowidzów. Opowiadaliśmy też o XVII Europejskim Kongresie Sceptyków, którego uczestnicy będą rozmawiać m.in. o popularyzowaniu osiągnięć nauki i ochronie opinii publicznej przed dezinformacją w obszarach takich jak: medycyna, psychoterapia, edukacja, zjawiska paranormalne, zmiany klimatyczne, żywność modyfikowana genetycznie czy energia jądrowa. Zastanawialiśmy się także nad stosunkiem sceptyków naukowych do religii i jej rytuałów.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Dominik Kantorowicz (twórca portalu mala-psychologia.eu), Tomasz Garstka (Klub Sceptyków Polskich)

Data emisji: 13.06.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Czytaj także

Lepszy nauczyciel zły niż dobry?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:16
Wykładowca ze "Stowarzyszenia umarłych poetów" kontra belfer z filmu "Whiplash". W Czwórce rozmawialiśmy o jasnych i mrocznych obliczach edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc w szkole. "Ta niefizyczna boli bardziej"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 16:52
Z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 10 proc. uczniów jest dręczonych, 2 proc. nawet codziennie. Najwięcej agresji jest w szkołach podstawowych. W gimnazjach problemem jest przemoc elektroniczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalety kłamstwa. "Pomaga rozruszać mózg"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:14
Według niektórych badań mężczyźni kłamią dwukrotnie częściej niż kobiety. Według innych - każdy z nas, bez względu na płeć kłamie nawet do 200 razy dziennie. Co do jednego badacze są zgodni: kłamstwo aktywizuje nasze mózgi: poprawia pamięć i wspomaga koncentrację.
rozwiń zwiń