Pokonywanie siebie. "Sprawia, że czujemy spełnienie"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 11:20
- Wszyscy mają lęki, ale nie wszyscy chcą się z nimi mierzyć. Nie należy się bać tego, że się boimy. Gdyby nie lęk i ból, to byśmy nie przetrwali na tej planecie - przekonywał w Czwórce psycholog, skoczek spadochronowy oraz instruktor ratownictwa górskiego Tomasz Kozłowski.
Audio
  • Co psychologia mówi o pokonywaniu własnych słabości? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Skydiving
SkydivingFoto: Shutterstock.com/ Germanskydiver

Tomasz Kozłowski Ludzie boją się przede wszystkim wyobrażenia o skokach, a bardziej ryzykujemy, jadąc z prędkością 200 kilometrów na godzinę po autostradzie

Uczestnictwo w kilkuset akcjach i wyprawach ratunkowych dały Tomaszowi Kozłowskiemu możliwość obserwacji ludzi podczas pracy, która pozostaje pod ogromnym wpływem czynników psychologicznych i środowiskowych. Jako instruktor ratownictwa górskiego zarządzał akcjami oraz zespołami ratowniczymi, pracującymi pod ogromną presją czasu oraz wagi podejmowanych decyzji. Wziął udział w rekordowym skoku spadochronowym ze stratosfery (10.735 m). Na swoje 48. urodziny wykonał 48 soków jednego dnia, każdy z nich poświęcony konkretnym celom charytatywnym. - Dostrzegam dziś taką tendencję, że ludzie nie chcą odczuwać negatywnych emocji. To po części powoduje, że jest nam ciężko. Zaakceptowanie ciemnych stron naszego życia stanowi początek tego, żeby z nimi sobie poradzić - mówił Tomasz Kozłowski. 

Tomasz Kozłowski Czekamy na to, żeby zmiana, której mamy dokonać w życiu przyszła łagodnie, żeby nie obijać się o ściany. Tak nie jest

Według niego, każdy zwykły człowiek może wziąć udział w ekstremalnych aktywnościach. - Chodzi o to, żeby przekraczać własne granice, a nie te, które ktoś kiedyś przekroczył - podkreślił zaproszony gość. A jak przygotować się do skoku z kilku tysięcy metrów? Jakie to uczucie, gdy się spada z prędkością 200 kilometrów na godzinę? Jaka temperatura tam na górze panuje? No i o czym się myśli, gdy się spada? Tego wszystkiego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

Tomasz Kozłowski Jakub Jamrozek Tomasz Kozłowski i Jakub Jamrozek w Czwórce/fot. Czwórka

Ponadto w "Strefie Prywatnej" Kaja Zemła sprawdziła na własnej skórze, jak się skacze na bungee. Wspominaliśmy też dokonania polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Tomasz Kozłowski (psycholog, skoczek spadochronowy, instruktor ratownictwa górskiego, autor książki "Historia tysiąca lęków")

Data emisji: 19.07.2017

Sprawdź też:
motocykl las 1200.jpg
Quady i motocykle. Stanowią zagrożenie dla przyrody?

Godzina emisji: 20.05

jsz/kd

Czytaj także

Jak efektywnie odpoczywać podczas wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:07
Pracujemy bez wytchnienia, potem wyjeżdżamy na wymarzony urlop i… po powrocie nie czujemy się wypoczęci. Jak to zmienić? - Jeśli wpadniemy w pułapkę założeń, np., że koniecznie musimy odpocząć, na starcie skazujemy się na porażkę - mówiła w Czwórce life choach Iwona Kubiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być szczęśliwym? "To prawda, że ważne są tylko chwile"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:37
- Na ogólne poczucie naszej szczęśliwości wcale nie wpływa stan konta, ale fakt, że za zarobione pieniądze kupujemy nie dobra, a doświadczenia, np. wycieczki czy bilety do teatru. Druga sytuacja to taka, w której obdarowujemy innych i widzimy ich szczęście - mówił Igor Rotberg, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie bierzemy odpowiedzialności za własne decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 10:00
Odpowiedzialność to jeden z największych strachów ludzkości - wywołuje lęk przed podejmowaniem działań, dlatego tak chętnie zrzucamy ją na innych lub na zaistniałą sytuację.
rozwiń zwiń