Magia kaligrafii. Litery jako dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 13:14
Kaligrafia to nie tylko sztuka pięknego pisania. - Kaligraf, oprócz tego, że zajmuje się odręcznym pisaniem, ozdabia litery, maluje je. Tworzy także manuskrypty, bywa introligatorem. Jeśli ozdabia akapity tekstu, staje się również iluminatorem – opowiadał Grzegorz Barasiński.
Audio
  • Kaligrafia - jak rozwija nas umiejętność pięknego pisania? Rozmowa z Grzegorzem Barasińskim (Strefa Prywatna/Czwórka)
Grzegorz Barasiński kaligrafuje w studiu Czwórki
Grzegorz Barasiński kaligrafuje w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

duchy 1200.jpg
Wmpiry i inne potwory - terapeutyczna rola strachu

Kaligrafować można wszystkim: od gęsiego pióra przez pędzel po naostrzony ołówek, na wielu materiałach i płaszczyznach. - Często są to pióra wieczne, a wybieranie do nich stalówki porównać można do szukania odpowiedniej czcionki w komputerze. Jeśli wybierzemy stalówkę ściętą szeroko, będziemy mogli pisać krojami średniowiecznymi, jeśli wybierzemy stalówkę ściętą ostro, będą to kroje bardziej współczesne - tłumaczył Barasiński i opowiadał, jak własnoręcznie przygotowywał gęsie pióro, którym sam na co dzień się posługuje.

Grzegorz Barasiński Pisanie to nie "gadanie". Pisząc wybieramy ważne, wartościowe dla nas słowa. Trudzimy się nad nimi. A jeśli się pomylimy - piszemy jeszcze raz, by osiągnąć najlepszy rezultat

Jak wyglądają zajęcia na kursach kaligrafii, jak przemienia się litery w dzieła sztuki i… co to ma wspólnego z psychologią? Jak, dzięki kaligrafii, zrelaksować się, poprawić koncentrację, pobudzić wyobraźnię i zostawić za drzwiami zabiegany świat? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Jakuba Jamrozka, który m.in. spróbował swoich sił w sztuce kaligrafii.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Grzegorz Barasiński (kaligraf, skryba i iluminator, założyciel Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego, autor książki "Kaligrafia")

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd

Czytaj także

Twin Peaks. Miasteczko grozy, w którym można dobrze zjeść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:56
Na ekranach telewizorów znów pojawi się kultowa tablica z napisem "Miasteczko Twin Peaks", a z głośnika popłynie motyw muzyczny Badalamentiego. - W tym serialu jedzenie jest wszędzie i znaczy więcej niż nam się wydaje. Pojawia się ono w kluczowych momentach - mówił dziennikarz Marcin Radomski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wampiry i inne potwory - terapeutyczna rola strachu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:24
Wieczorami, gdy nasza wyobraźnia zaczyna mocniej pracować, najczęściej pojawia się strach. Podobno są tacy, którym uczucie to zupełnie nie przeszkadza. Warto się bać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapitan statku. Każdy może dowodzić na wodzie?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 15:50
- Pracę zaczynamy od przygotowania łodzi, sprawdzenia sprzętu, także tego ratunkowego, m.in. kamizelek ratunkowych, kół ratunkowych, cum - opowiadał kapitan Łukasz Otto, który prowadzi rejsy po Wiśle.
rozwiń zwiń