Jak rozwinąć potencjał naszego mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 17:06
- Powinniśmy wypracować zdrową granicę pomiędzy stresem, który pobudza nas do działania, a tym, który nam ją uniemożliwia. Musimy sobie z nim poradzić, żeby wykorzystać sto procent możliwości organizmu - przekonywał Sylwester Kowalski, autor książki "Mózg. Rozwiń swój potencjał".
Audio
  • Sylwester Kowalski o potencjale, jaki skrywa nasz mózg (Strefa Prywatna/Czwórka)
Sylwester Kowalski, specjalista z zakresu komunikacji i psychologii społecznej, autora książki MÓZG. Rozwiń swój potencjał
Sylwester Kowalski, specjalista z zakresu komunikacji i psychologii społecznej, autora książki "MÓZG. Rozwiń swój potencjał"Foto: czwórka

uscisk 1200.jpg
Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ekspert tłumaczył, że jesteśmy w stanie poprawić kondycję naszego mózgu i ogólnego samopoczucia pod warunkiem, że mamy wiedzę na temat tego, co dzieje się z naszym ciałem. Radził, że powinniśmy zacząć od określenia tego, czego nasz organizm potrzebuje. - Nasze ciało jest bardzo mądre, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie usłyszeć, co ono do nas mówi. O tym, w jakiej jest kondycji sygnalizuje nam za pomocą impulsów takich jak mrowienie, zesztywnienie, lub ból pewnych partii ciała. Niestety rzadko słuchamy takich sygnałów i pozwalamy swojemu organizmowi odpocząć - wyjaśniał.

Sylwester Kowalski W sporej części naszego społeczeństwa na dźwięk słowa "diagnoza" występuje odruch obronny. Jeśli nie chcemy się "diagnozować", to wsłuchajmy się w nasze ciało

Czym są zjawiska "eustresu" i "dystresu" i w jaki sposób wpływają na nasze samopoczucie? Co oznacza termin "nieświadoma kompetencja"? Na czym polegają techniki, które pozwolą zrelaksować nasz... mózg? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Sylwester Kowalski, specjalista z zakresu komunikacji i psychologii społecznej, autora książki "Mózg. Rozwiń swój potencjał"

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 20.05

ac

Czytaj także

Sceptycyzm naukowy. Co jest ważniejsze - wiara czy wiedza?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 14:00
Co to znaczy być dzisiaj sceptykiem i jak nie dać się omamić popularnym pseudonaukowcom? - Sceptyk działa w myśl zasady "przedkładam dowody nad rekomendacje" - podkreślali goście Czwórki, psychologowie Dominik Kantorowicz i Tomasz Garstka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myślenie lateralne. Jak znaleźć wyjście z każdej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 10:55
- Myślenie lateralne to przeciwstawność myślenia wertykalnego, logicznego, którego uczymy się w szkołach. To wychodzenie poza utarte schematy, umiejętność patrzenia z różnych perspektyw, kreatywność - mówiła psycholog Paulina Mechlo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
rozwiń zwiń