Jak sprawić, by związek przetrwał próbę czasu?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 09:30
- Należy postawić pytanie, czy zmieniła się jakość i trwałość ludzkich relacji. Współcześnie znika spoiwo, które do tej pory trzymało ludzi razem, czyli przymus społeczny – mówił Paweł Droździak, psycholog i psychoterapeuta.
Audio
  • Psycholog Paweł Droździak o budowaniu trwałego związku (Strefa Prywatna/Czwórka)
Psycholog Paweł Droździak
Psycholog Paweł Droździak Foto: czwórka

depresja smutek 1200.jpg
Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ekspert przekonywał, że większa ilość rozwodów wcale nie musi oznaczać, że ludzie utracili umiejętność budowania trwałych relacji –Kiedyś bez względu na to, czy byli w związku szczęśliwi, czy nie oczywistością było podtrzymywanie zalegalizowanych związków. Współcześnie nie ma takiego przymusu.

Gość podkreślał, że ważnym czynnikiem, z którego wynikają różnice w kształtowaniu się relacji dawniej i dziś jest ilość doświadczeń w relacjach damsko-męskich –  Jeszcze kilkanaście lat temu już pierwszy związek był tym, zawartym na zawsze. Ludzie mieli też mniej oczekiwań od małżeństwa. Funkcjonowało przekonanie, że związek ma spełniać przede wszystkim praktyczne cele - wyjaśniał.

Paweł Droździak Dawniej nie oczekiwało się, że życiowy partner będzie jednocześnie przyjacielem, spowiednikiem i kochankiem. To bardzo współczesne myślenie

Kiedy nadchodzi ten moment, gdy gaśnie namiętność i pojawiają się zakręty w relacji? Jak sobie z nimi radzić? Kiedy warto walczyć o związek, a kiedy lepiej rozstać się na dobre? O tym rozmawialiśmy z psychologiem i psychoterapeutą Pawłem Droździakiem.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Paweł Droździak (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 5.12.2017

Godzina emisji: 20.05

ac

Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podobieństwa czy różnice? Co decyduje o tym, że związek przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 11:18
- Czasami pozornie wydaje nam się, że jesteśmy różni i te różnice nas pociągają, potem okazuje się, że mamy podobne zasady, podobne normy, które sprawiają, że jesteśmy razem - wyjaśniała w audycji "Cztery pory roku" Monika Dreger psycholog z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Próba sił w związku

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 14:35
Kiedy wchodzimy z kimś w związek, to początkowo nie przeszkadzają nam drobne różnice między nami. Naturalnie jesteśmy otwarci na odmienne niż nasze zachowania, może też przekonania, bo większe znaczenie ma fascynacja tą drugą osobą.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
rozwiń zwiń