Czy transplantacja jest w Polsce tematem tabu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 12:44
Polscy transplantolodzy od lat zmagają się z problemem niedostatecznej liczby narządów dostępnych do przeszczepienia w stosunku do potrzeb.
Audio
  • Eksperci o faktach i mitach na temat transplantacji (Czat Czwórki)
Mateusz Zatorski, Aneta Sieradzka, Jakub Jamrozek
Mateusz Zatorski, Aneta Sieradzka, Jakub Jamrozek Foto: czwórka

dziecko rodzic smutek dom dziecka 1200.jpg
SOS Wioski Dziecięce. Rodzice potrzebni od zaraz!

Z czego to wynika? Strach, brak wiedzy, czy narosłe wokół transplantacji mity? Dr Aneta Sieradzka przekonywała na antenie Czwórki, że głównym problemem, który doprowadził do deficytów w dziedzinie transplantacji jest niewiedza. - Na bakier z wiedzą na temat transplantacji jest nie tylko społeczeństwo. Gruntownej edukacji wymaga także środowisko medyczne. Na studiach niewiele się o tym mówi, choć w przyszłości osoby wykonujące zawody związane z medycyną będą musiały wykorzystywać w swojej pracy taką wiedzę - tłumaczyła ekspert. 

Na transplantologię trzeba spojrzeć w kilku ujęciach: prawnym, religijnym, psychologicznym i medycznym dr Aneta Sieradzka

Osoby, które będą przechodziły donację narządów mogą skorzystać z pomocy psychotransplantologa. O tym, na czym polega jego rola opowiedział dr Mateusz Zatroski - Psychotransplantolog zajmuje się opieką nad pacjentami w zakresie psychospołecznym - wyjaśniał.

Bazujemy na tym, co w Polsce ciągle jest deficytem, czyli na wiedzy na temat tego, czym jest transplantacja dr Mateusz Zatorski

- Pacjenci, którzy poddani zostali przeszczepowi konkrenych organów różnią się od siebie. Z punktu widzenia psychologicznego ci, którzy doświadczyli przeszczepu szpiku nie należą do tej samej grupy, co pacjenci po przeszczepie nerek, wymagają innego rodzaju opieki psychologicznej - dodawał.

O wiedzy Polaków na temat transplantacji opowiedzieli dr Aneta Sieradzka oraz dr Mateusz Zatorski. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Aneta Sieradzka, prawniczka (Sieradzka Partners), wykładowca i autorka wielu publikacji m.in. książki "Tajemnice transplantacji", dr Mateusz Zatorski (psycholog kliniczny, psychotransplantolog, wykładowca na SWPS, członek Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 20.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie po poparzeniu. Jak pomagać innym?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Przed wypadkiem Jolanta Golianek pracowała, żyła w biegu. W 2009 roku ciężkiemu oparzeniu uległo 30 proc. jej ciała. Dziś prowadzi Fundację "Poparzeni", pomaga ludziom przejść przez traumę, wspiera ich, szuka lekarzy i rehabilitantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorośli z zespołem Aspergera i ich "życie w dwóch światach"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 15:00
- Zespół Aspergera to zestaw różnych, indywidualnych cech. Niektóre z nich ułatwiają życie, inne bardzo je utrudniają - mówiła Joanna Grochowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca. Jak zmienia się życie po diagnozie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 12:05
Przewiduje się, że do 2030 liczba chorych na cukrzycę na świecie wyniesie niemal 522 mln. osób. Czym objawia się ta choroba i jak z nią żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja OmeaLife. Wsparcie dla młodych kobiet chorych na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:32
- Chciałyśmy stworzyć grupę wsparcia i być partnerem w tym trudnym procesie leczenia dla młodych kobiet chorych na raka piersi. Gdy same szukałyśmy takiej organizacji, nie mogłyśmy nic znaleźć - mówią współzałożycielki Fundacji OmeaLife.
rozwiń zwiń