Cukrzyca. Jak zmienia się życie po diagnozie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 12:05
Przewiduje się, że do 2030 liczba chorych na cukrzycę na świecie wyniesie niemal 522 mln. osób. Czym objawia się ta choroba i jak z nią żyć?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Image Point Fr

Jerzy Magiera zachorował w wieku 10 lat. - To stało się nagle, diagnoza: cukrzyca typu 1. ten dzień pamiętam jak dziś. To był poniedziałek, mama rozmawiała z moim nauczycielem od matematyki, a potem, schodząc po schodach, powiedziała mi, że jestem chory. Natychmiast zwolnili mnie z lekcji i pojechaliśmy do szpitala - wspominał w Czwórce. Niedługo później założył swój portal, który prowadzi do dziś, pomagając diabetykom w całym kraju. - Oczywiście można się zamartwiać, zamknąć w czterech ścianach, ale wszystko zależy od chorego: można też żyć normalnie i spełniać swoje pasje - tłumaczył Magiera. A jak przekonywała psycholog Monika Godlewska, w chorobie dla większości pacjentów ważne jest wsparcie rodziny. - Warto zwrócić się do ludzi, których mamy wokół siebie i zaakceptować swoje nowe życie po diagnozie, z cukrzycą w tle już na zawsze - mówiła ekspertka.

Skąd bierze się cukrzyca? Jak odnaleźć się w nowej sytuacji będąc wchodzącym w życie nastolatkiem, a jak, gdy jesteśmy już w pełni dojrzali? Co robić, gdy usłyszymy diagnozę i jak wygląda przebieg choroby? O tym mówili eksperci Czwórki. W programie rozmawialiśmy także m.in. z Eugeniuszem Śnieżko, który zapadł na cukrzycę w wieku 16 lat i opowiadał, jak cukrzyca zmieniła jego plany na życie.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi Jakub Jamrozek
Goście: Monika Godlewska (psycholog), Jerzy Magiera (twórca portalu mojacukrzyca.org)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 20.05

kd/ac

Czytaj także

Ratuj życie. Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:26
Z badań wynika, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Życie ratuje wówczas szpik, który otrzymać można od osoby niespokrewnionej. Dlatego tak ważne jest, by dawców szpiku było coraz więcej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie po poparzeniu. Jak pomagać innym?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Przed wypadkiem Jolanta Golianek pracowała, żyła w biegu. W 2009 roku ciężkiemu oparzeniu uległo 30 proc. jej ciała. Dziś prowadzi Fundację "Poparzeni", pomaga ludziom przejść przez traumę, wspiera ich, szuka lekarzy i rehabilitantów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym się różni psycholog od psychiatry? Stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:37
- W społecznym przekonaniu psychiatra leczy tylko ciężkie choroby, jak schizofrenia, a w praktyce większość naszych pacjentów to po prostu ludzie z lękami, depresją, czy zaburzeniami adaptacyjnymi w konkretnej dziedzinie życia, np. pracy - tłumaczył psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chory kręgosłup. Jak ustrzec się przed zwyrodnieniami?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 14:30
- Kręgosłup, nawet jeśli choruje, usypia naszą czujność: boli przez jakiś czas, a potem przestaje i wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Symptomem zmian zwyrodnieniowych będą więc na przykład dopiero zmiany postawy – tłumaczy dr Jurij Kseniuk chirurg z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa
rozwiń zwiń