Czy emocje mogą być dla nas nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:40
- Osoba, która jest uzależniona od emocji wykazuje reakcje nieadekwatne do zaistniałej sytuacji. Reaguje impulsywnie, ponieważ emocje to napięcie, którego chce szybko się pozbyć. Najczęściej robi to wyładowując je na innej osobie - mówiła Lidia Krotoszyńska, psycholog i psychoterapeutka.
Audio
  • Psycholog Lidia Krotoszyńska o tym, jak mądrze korzystać z emocji (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

Psychoterapeutka tłumaczyła, że emocje, które powinny być naturalną tarczą ochronną informującą nas o tym, w jaki sposób wpływa na nas otoczenie, stały się sposobem na kreowanie rzeczywistości. Niejednokrotnie służą też manipulacji. - Mamy tendencję do wchodzenia w określone stany i trwania w nich przez długi czas. Emocje przestają być wtedy wyłącznie reakcją na otaczającą rzeczywistość, a stają się sposobem budowania określonego wizerunku – wyjaśniała.

- Szkodliwym nawykiem może być np. nałogowa złość. Nieustannie zły człowiek buduje w ten sposób wizerunek osoby groźnej. Możemy się też nałogowo lękać. Takie osoby chowają się za lękiem, żeby nie podejmować ryzykownych decyzji. Nie sprawdzają, co tak naprawdę się za nim kryje, przez co nie są w stanie go wyeliminować, podjąć działania, rozwijać się - przekonywała.

Na czym polega bierna agresja? Co komunikujemy poprzez marudzenie? Skąd bierze się nałogowe regulowanie emocji i jak to kontrolować? O tym, w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Lidia Krotoszyńska, mentorka, trenerka, psycholog i psychoterapeutka.

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/pj

Czytaj także

Socjopaci są wśród nas. Potrafisz ich rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:40
- Socjopata to osoba zaburzona. Dla niej nie są ważne aspekty moralne, a jedynym celem jest zwycięstwo i poczucie władzy - wyjaśniała Mariola Piotrowicz psycholog z Centrum Psychologicznego Lwowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Blogerka Karolina Krauze o tym, jak stworzyć udany związek

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:23
- Na świecie panuje niestety komsumpcyjne podejście do miłości. Mnie takie podejście obraża - mowiła Karolina Krauze, autorka bloga rozwiedziona.pl i książki "Projekt miłość".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebaczanie - po co właściwie to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:30
Przebaczyć to znaczy uwolnić drugiego człowieka od winy. Czy przebaczenie nie jest równoznaczne z pobłażaniem i komu tak naprawdę jest to potrzebne - nam czy osobie, której wybaczamy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg, nie mięśnie. Czym jest sapioseksualizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:30
- To termin bardziej związany z popkulturą niż nauką, bo naukowcy już od dawna wiedzą, że inteligencja jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza dla kobiet - wyjaśnia psycholog Jarosław Świątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Pawlikowska o tym, co to znaczy być kobietą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:50
Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej zwraca uwagę na to, że dobrze jest być kobietą. Wydaje nam się, że wiemy jak scharakteryzować kobietę, ale czy wiemy co to znaczy "kobietą być"? 
rozwiń zwiń