Skąd u młodych ludzi bierze się autoagresja?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:21
- Miałam to nieszczęście, że trafiłam do gimnazjum w okresie, kiedy na samookaleczenia panowała moda. Teraz z perspektywy czasu wiem, że w większości przypadków była to próba zwrócenia na siebie uwagi - mówiła Alicja, podopieczna Ośrodka Terapeutycznego Revenu.
Audio
  • Autoagresja - problem braku uwagi (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

slawomir kostrzewa 1200.jpg
Bez drugiej połówki. Czy można znaleźć szczęście żyjąc solo?

Jak opowiadała takie zachowanie przynosiły zamierzony efekt, ponieważ ze względu na problem dorośli poświęcali samookaleczającym się znacznie więcej uwagi, niż pozostałym uczniom. Dużym problemem była też ogólna akceptacja zjawiska wśród rówieśników - Widziałam, jak robią to znajomi i to oni podsunęli mi pomysł, żeby okaleczać własne ciało. Nie robiłam tego po to, żeby zadać sobie ból, ale żeby zwrócić na siebie uwagę – mówiła na antenie Czwórki.

Ośrodek Terapeutyczny Reven Dziecko nie ma świadomości, czy to co robi jest zdrowe i bezpieczne. Szuka sposobu na poradzenie sobie z bólem, często podpatruje je od rówieśników

Czy samookaleczenie jest próbą zastąpienia cierpienia psychicznego fizycznym bólem? Terapeutka przekonuje, że w akcie nie chodzi o wymierzanie sobie kary – W pierwszym odczuciu jest to poczucie kontroli. Młody człowiek być może po raz pierwszy czuje, że ma nad czymś władzę. Dokonując samookaleczenia z początku nie czuje bólu. Jest to ulga i satysfakcja. To uczucie sprawia, że decyduje się na taki krok kolejny raz – wyjaśniała ekspertka.

Kogo najczęściej dotyka problem autoagresji? Co jest źródłem problemów ludzi, którzy decydują się na taki czyn? Jak pomóc osobie, która się okalecza? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Szurło, Agnieszka Puszko (specjalistki terapii uzależenień z Ośrodka Terapeutycznego Revenu), Alicja, jedna z podopiecznych ośrodka

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 20.05

ac

Czytaj także

Leszek Talko: żeby nadążyć za nastolatkiem, trzeba być sprinterem

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 11:20
- Na potrzeby najnowszej książki żyłem tam, gdzie nastolatek czuje się najlepiej: w sieci, w grach, w mediach społecznościowych. To był gigantyczny wysiłek, czułem się kompletnie wyczerpany - opowiada Leszek Talko, autor "Nastolatka dla początkujących".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:20
Jest bardzo powszechna - występuje u ponad połowy młodych ludzi. A jej objawy można pomylić z klasycznym buntem nastolatka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samokontrola i ćwiczenia oddechowe - jak walczyć ze stresem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 17:14
Stres to stan napięcia, który pojawia się w obliczu niekomfortowych dla nas sytuacji. Nerwy mogą powodować reakcje fizjologiczne, m.in. przyspieszone bicie serca, płytki oddech, ale z drugiej strony - mobilizują nasz organizm do działania. Patenty na to, by wykorzystać stres zamiast mu się poddawać zdradzała trenerka Wioletta Matysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technika uwalniania. Jak doświadczyć wolności?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 14:00
- Od dziecka tańczę, od zawsze interesowały mnie też tajniki ludzkiego umysłu i duszy. W swojej praktyce udało mi się połączyć dwie moje największe pasje - mówiła Dennise Guzmán León, psycholożka i terapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń