Przebaczanie - po co właściwie to robimy?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:30
Przebaczyć to znaczy uwolnić drugiego człowieka od winy. Czy przebaczenie nie jest równoznaczne z pobłażaniem i komu tak naprawdę jest to potrzebne - nam czy osobie, której wybaczamy?
Audio
  • Psycholog Dorota Minta o tym jak przebaczyć to, co niewybaczalne (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

smutek_shutterstock_1200.jpg
Skąd u młodych ludzi bierze się autoagresja?

Przebaczenie jest aktem, z którym mamy niemały problem. Często myli nam się z tzw. "puszczaniem w niepamięć" i choć potrafimy wybaczyć wiele, nie zawsze chcemy i potrafimy zapomnieć. Czym jest przebaczenie i czy powinniśmy wybaczać tym, którzy wyrządzili nam krzywdę? - Przebaczenie jest finałem długiego namysłu nad czymś, co się zdarzyło. Nad relacją z innymi ludźmi i samym sobą. To efekt pewnego procesu - tłumaczyła Dorota Minta z Ośrodka Psychoterapii Lwowska.

Dorota Minta Przebaczenie ma większy ciężar gatunkowy, niż słowo "przepraszam". Łatwiej nam zdobyć się na prośbę o przebaczenie nam, niż sytuację, w której my przebaczamy komuś

Dlaczego ludzie mają problem z wybaczaniem? Psychoterapeutka wyjaśniała, że wiąże się to z poczuciem indywidualnej krzywdy. - Problem istnieje i wynika on często z poczucia utraty bezpieczeństwa i zaufania. Na ogół ludzie potrafią sobie wybaczyć, jednak czas, jakiego potrzebujemy, żeby taki proces w nas zaszedł różni się w zależności od sytuacji, jaka nas spotkała - mówiła terapeutka.

Czym jest przebaczenie i jaką może przynieść korzyść? Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które żywimy do osoby, która wyrządziła nam krzywdę i czy każdy zasługuje na przebaczenie? O tym rozmawialiśmy z psychoterapeutką Dorotą Mintą.

Zapraszamy także na materiał reporterski, dotyczący serwisu specjalnego Germandeathcamps.info. Gościem był Bartłomiej Makowski z działu serwisów tematycznych portalu Polskieradio.pl.

GermanDeathCamps.info
https://www.polskieradio.pl/320 GermanDeathCamps.info

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii Psycholodzy Lwowska)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kd

Czytaj także

Technika uwalniania. Jak doświadczyć wolności?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 14:00
- Od dziecka tańczę, od zawsze interesowały mnie też tajniki ludzkiego umysłu i duszy. W swojej praktyce udało mi się połączyć dwie moje największe pasje - mówiła Dennise Guzmán León, psycholożka i terapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawiarnia równych szans. Marcin i Przemysław Pękała o Cafe Równik

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:30
- Nazwa naszej klubokawiarni wskazuje na to, że wszyscy jesteśmy równi. Chcemy, żeby wszyscy byli w niej tak samo traktowani. Zarówno klienci jak i pracownicy kawiarni - mówił jeden z realizatorów projektu Przemysław Pękała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez drugiej połówki. Czy można znaleźć szczęście żyjąc solo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 11:00
- Ogromnym problemem naszego pokolenia jest zaniżone poczucie własnej wartości. Wynika ono często z odrzucenia, które spotkało nas w przeszłości, a także z problemów, które wynosimy z domu rodzinnego. Ludzie żyją po takich przejściach z poczuciem, że niewiele znaczą - mówił ksiądz Sławomir Kostrzewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd u młodych ludzi bierze się autoagresja?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:21
- Miałam to nieszczęście, że trafiłam do gimnazjum w okresie, kiedy na samookaleczenia panowała moda. Teraz z perspektywy czasu wiem, że w większości przypadków była to próba zwrócenia na siebie uwagi - mówiła Alicja, podopieczna Ośrodka Terapeutycznego Revenu.
rozwiń zwiń