Telefon zaufania. Błaha rozmowa, wstęp do prawdziwych uczuć

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 11:00
Zamiast spojrzenia w oczy jest przejmujący głos, zamiast obecności psychologa - wolontariusz. Telefon zaufania to wciąż aktywna sieć, która umożliwia kontakt pomiędzy kimś, kto potrzebuje pomocy, a kimś, kto powinien go wesprzeć.
Audio
  • Sulimir Szumielewicz, psycholog, opowiada o pracy w telefonie zaufania (Strefa prywatna/Czwórka)
Niebieska linia funkcjonuje już od 20 lat
Niebieska linia funkcjonuje już od 20 latFoto: Glow Images/East News

Sulimir Szumielewicz Rozmowa często zaczyna się od prozaicznego problemu, a w głębi czai się coś trudnego traumatycznego, o czym trudno powiedzieć

Ludzie dzwonią do telefonów zaufania czasem z pozornie błahymi problemami. Znany jest przykład kobiety, która dzwoniąc mówi, że zepsuł jej się zegarek. Wolontariusz pomaga zatem znaleźć  najlepszego zegarmistrza. Okazuje się, że ta opowieść ma drugie dno. Zepsuty zegarek jest tylko wstępem do opowieści o borykaniu się z samotnością matki, której syn utonął, a zegarek zepsuł się, bo się zamoczył.

Sulimir Szumielewicz Łatwiej czasem powiedzieć komuś obcemu o tym, co nas trapi, co nas niepokoi. Spojrzenie kogoś obiektywnego na naszą sytuację daje szersze pole widzenia

- Czasem, gdy odbieram telefon słyszę ciszę, czasem pytanie czy dobrze się dodzwoniłem, czasem płacz - mówi Sulimir Szumielewicz, psycholog. - Reakcje są różne, czasem od razu słyszę opowieść, historię - dodaje. 

Osoby dzwoniące wywodzą się z różnych środowisk, domów, ale i ci po drugiej stronie słuchawki to różni ludzie, czasem wolontariusze, czasem psycholodzy. Jak oni przygotowani są do trudnych rozmów? Czy telefon zaufania może zastąpić przyjaciela? Jakie zasady przyświecają doradcom w telefonach zaufania? Gdzie szukać numerów telefonów zaufania? Jak taka rozmowa wygląda w praktyce? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Sulimir Szumielewicz (psycholog z Centrum Wsparcia dla Osób w stanie kryzysu psychicznego, przy Fundacji Itaka)

Data emisji: 5.06.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Seniorzy-motylki i ci, obudowani murem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 08:00
- Gdy zaczęłam zajmować się tematyką senioralną wydawało mi się, że każdy senior jest taki jak moja babcia - mówi Małgorzata Kospin, autorka książek o tematyce senioralnej. - Po czasie zobaczyłam, że mają różne humory, różne temperamenty, różne historie życia, są różni tak jak ludzie w każdym wieku - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:00
Badania wskazują, że z pomocy terapeutów korzysta coraz większa grupa Polaków. Niektórzy spotkanie z psychoterapeutą traktują jako profilaktykę dla naszego zdrowia psychicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrada. Konsekwencja tego, co dzieje się w związku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 11:50
Z badań CBOS wynika, że doświadczenie niewierności ma za sobą 42 proc. Polaków. Do zdrady lub romansu przyznaje się 52 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet.
rozwiń zwiń