X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pokaż swoją playlistę, a powiem, kim jesteś". Jak muzyka definiuje nasz gust?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:30
Muzyka, której słuchamy, ma wiele wspólnego z naszym charakterem. Jej rytm, tempo mogą też dostarczyć informacji o naszym stylu życia. 
Audio
  • Entuzjasta muzyki klasycznej jest pewny siebie i odnosi sukcesy, fan rocka to przyjazna i kreatywna dusza - co mówi o nas muzyka, której słuchamy? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Picsues/Pixabay

tłuma1200.jpg
Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Prof. Adrian North, psycholog z Curtin University w Australii, przeanalizował preferencje muzyczne ponad 36 tys. osób z 60 krajów oraz ich stosunek do 104 gatunków muzyki i pewnych specyficznych cech osobowości, na podstawie których wysnuł kilka tez o związku pomiędzy gustem muzycznym a charakterem człowieka. Czy to prawda i co więcej, czy takie badania odzwierciedlają rzeczywiste preferencje słuchaczy?

- Ludzie nie chcą przyznawać się do tego, jakiej muzyki słuchają, bo na tej podstawie są łatwo szufladkowani. Ktoś, kto słucha Vivaldiego, musi być snobem, disco polo - na pewno jest prostym człowiekiem, a jeśli metalu - z pewnością interesuje się okultyzmem - mówił dr Michał Lutostański, socjolog z Uniwersytetu SWPS. - Przeprowadzając badania nad gustami muzycznymi Polaków, chciałem udowodnić, że nie każdy definiuje się poprzez muzykę, jakiej słucha - tłumaczył.

Muzyka jest elementem kreacji wizerunku. Utożsamianie się z subkulturą lub wrzucanie do społecznościówek zdjęć z koncertów nas definiuje Michał Lutostański

Jakie były wyniki jego badań? Czy muzyka faktycznie określa naszą osobowość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Michał Lutostański, socjolog z Uniwersytetu SWPS; w rozmowie z Mateuszem Kulikiem: Maciej Wernio z noizz.pl i Dawid Bartkowski - dziennikarz muzyczny z CGM

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 21.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 09:00
Zaczęło się od historii morderstwa kobiety w dzielnicy Queens w 1964 roku. Według popularnej wersji opowieści została zamordowana na oczach 38 świadków, z których tylko jeden zadzwonił na policję. W rzeczywistości otrzymała pomoc od wielu osób, choć nie udało jej się uratować. Tak narodziła się teoria Efektu Widza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak z sukcesem zarządzać swoimi talentami?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 11:20
Według naukowców z Instytutu Gallupa każdy z nas ma 5 dominujących talentów. Ich rozpoznanie stanowi podstawę do zrozumienia siebie i swoich naturalnych predyspozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawność, miłość, seks - zadania edukatorów i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:29
- Seksualność jest seksualnością, nie jest ona inna w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi dr Izabela Fornalik, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna. - Jedynie może być ona wyrażana w inny sposób ze względu na fakt obniżonej sprawności intelektualnej - dodaje. 
rozwiń zwiń