Utrata pracy sprzyja depresji

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 09:27
Depresja może pojawić się u każdego człowieka, w trudnym momencie jego życia. Problem depresji dotyka około 1,5 mln osób w Polsce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Utrata pracy jest z pewnością jednym z tych wydarzeń, który może przyczynić się do wystąpienia tej choroby. Początkowy szok może prowadzić do zmniejszenia pewności siebie, zagubienia i dezorganizacji codziennego życia. Z czasem, w miarę przedłużania się tego stanu, może wystąpić apatia i niechęć do dalszych poszukiwań pracy. Im dłużej dana osoba będzie szukać, tym gorzej będzie znosić otaczającą ją rzeczywistość. Wówczas mogą pojawić się zachowania depresyjne, którym towarzyszy nie tylko poczucie braku sensu życia, ale również ogromny ból psychiczny, który uniemożliwia normalnie funkcjonowanie i optymistyczne patrzenie w przyszłość.

Czy nasz status zawodowy ma tutaj znaczenie? Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jak pomóc osobie znajdującej się w tym trudnym momencie? O tym porozmawiamy z dr Sławomirem Murawcem, psychiatrą i psychoterapeutą.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w czwartek (11.10) od godz. 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Samobójstwa dzieci i młodzieży. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 18:45
- Aleksandra nie ma od roku. To tragedia nie do opisania. A ja mogę powiedzieć, że "mam dożywocie", już zawsze będę się zastanawiała, czy mogłam zapobiec temu, co się stało - mówiła w Czwórce Magdalena Czepirska, mama Aleksandra, który, chorując na depresję, odebrał sobie życie w wieku 19 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzemoc rani nastolatków i nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 11:36
- Cyberprzemoc to zjawisko coraz bardziej powszechne - mówi Tytus Koweszko, psycholog. - Zdarza się, że osoby, które przychodzą na terapię zgłaszają doświadczenia z tego typu przemocą. To często nie jest pierwszą przyczyną, z którą przychodzą, ale pojawia się i stanowi dotkliwą i bolesną traumę, którą w sobie noszą - dodaje. 
rozwiń zwiń