Izabela Fornalik: rozpacz nie ma ilorazu inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 11:02
- Śmierć chcemy oswoić, ale wciąż traktujemy ją tak, jakby nas nie dotyczyła - mówi dr Izabela Fornalik, pedagożka specjalna. - W tej kwestii osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają trudniej i ich rodziny mają trudniej - dodaje. 
Audio
  • Izabela Fornalik podpowiada jak rozmawiać o śmierci z osobami z niepełnosprawnością intelektualną (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mary Rice/Shutterstock

para miłość serce ręce 1200x660.jpg
Niepełnosprawność, miłość, seks - zadania edukatorów i rodziców

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną zwykle umierały młodo, często w rodzinnym domu, pod opieką rodziców lub w domach opieki społecznej. Ich długość życia w ostatnich latach wydłużyła się, a to oznacza, że nieuchronnie zetkną się ze śmiercią bliskich osób. Czy można je do tego przygotować i wypracować dojrzałą postawę wobec śmierci?

- Śmierć to największa niewiadoma naszego życia, ale i największa pewność życiowa - podkreśla gość Kuby Jamrozka. - Dla dzieci jest pojęciem abstrakcyjnym. Ja osobom z niepełnosprawnością intelektualną tłumaczę na czym ona polega: że człowiek przestaje oddychać, czuć, że już go nic nie boli, nie może się ruszać. Przywołuję przykłady maszyny, czy kwiatka - dodaje. 

Osoba z niepełnosprawnością czuje. To, że nie wyraża tego, nie znaczy, że tego nie przeżywa Izabela Fornalik

Pokutuje przekonanie, że nie trzeba i nie warto z osobami z niepełnosprawnością intelektualną rozmawiać o śmierci. Zdarza się, że bliscy, chcąc je chronić, odmawiają im prawa np. do uczestnictwa w pogrzebie. Czy osoby z niepełnosprawnością intelektualną zapominają o zmarłym? Co się z nimi dzieje po śmierci najbliższego opiekuna? Jak rodzic może zadbać o swoje dziecko i to co z nim będzie po jego śmierci? Jak wypełnić brak poczucia bezpieczeństwa, który pojawia się wraz ze "zniknięciem" bliskiej osoby? O tym rozmawialiśmy w "Strefie Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Izabela Fornalik (pedagożka specjalna i edukatorka seksualna, psychoterapeutka)

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Niepełnosprawność po wypadku. Jak zacząć nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:08
- Zawsze się zastanawiam jak to się stało, że dość łatwo przeszedłem tę drogę. Przyjaciele i rodzina dali mi taką siłę, że nie miałem czasu obrażać się na świat. Dziś nie czuję się niepełnosprawny - mówi Łukasz Bednarski, jeżdżący na wózku po niefortunnym skoku do wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
rozwiń zwiń