Dobre maniery w świecie nowych technologii. To, czego nie załatwimy za pomocą smartfona

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 12:49
W pracy, domu, ww miejscac publicznych wymagamy od innych dobrych manier, ale czy na co dzień sami pamiętamy o ich przestrzeganiu?
Audio
  • Dobre maniery w XXI wieku. Wizytówka współczesnego człowieka (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel/Pixabay

Musimy nauczyć się brania odpowiedzialności za wypowiadane słowa. W rzeczywistości tego, co mówimy nie da się cofnąć, ani skasować Stefan Sawicki

- Szybkie tempo życia sprawia, że niektórzy z nas nie mają czasu, by zastanowić się nad tym, co i w jaki sposób powinniśmy zwracać się do innych. Wszystko robione jest dziś w  zbyt dużym uproszczeniu. Emocje zamieniamy na emotikony, zdania na skrótowce językowe, przestajemy patrzeć sobie w oczy, kiedy prowadzimy z kimś rozmowę - mówił gość Czwórki.

- Warto rozdzielić to, w jaki sposób komunikujemy się za pomocą internetu i to, jak prezentujemy się w rzeczywistości.  - przekonywał. 

Nie zaczynajmy nauki savoir-vivre'u od zasad jedzenia przy stole. Jeśli nie znamy podstaw, to dowiemy się, którym widelcem zjeść ciasto, ale nie zrozumiemy po co to robimy Stefan Sawicki

Czy korzystanie z telefonów komórkowych w towarzystwie innych osób i miejscach publicznych nadal jest nietaktowne? Jak zachować się w przypadku towarzyskiej wpadki? Czy nadal obowiązują nas te same zasady dobrego wychowania i kiedy słusznie zwracamy uwagę, a kiedy to zwykłe "czepialstwo"? O kindersztubie w codziennym życiu rozmawialiśmy ze Stefanem Sawickim ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Stefan Sawicki ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 20.09

ac/pj

Czytaj także

Jarosław Świątek: w ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:37
Ludzki mózg każdego dnia podejmuje setki tysięcy decyzji, ale tylko niektórych z nich jesteśmy świadomi. To mózg decyduje, co w ogóle przedrze się do naszego strumienia świadomości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stereotypy w pracy. Jak z nimi wygrać?  

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 12:47
Codziennie podejmujemy szereg decyzji na polu zawodowym: z kim współpracować, a z kim nie, komu warto zaufać, z kim się zaprzyjaźnić w pracy, z kim podpisać kontrakt. Jaki wpływ na nasze decyzje mają stereotypy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mediator. "To zawód, w którym nie ma złotego środka"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 13:44
- W tym zawodzie nie ma dwóch takich samych rozmów, dwóch takich samych stron, nie ma złotego środka i reguł, które można byłoby spisać i stosować w każdym przypadku - mówi Lidia Soćko, mediatorka. Czym są mediacje, kim są mediatorzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Czernecki: z miliona dróg wybrałem najlepszą dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 15:50
- Pierwszy raz próbowałem odebrać sobie życie jako 16-latek. Nie chodziło mi jednak o śmierć. Ja tylko desperacko prosiłem o uwagę - opowiada Miechał Czernecki, aktor i współautor książki ""Wybrałem życie".
rozwiń zwiń