Jan Mela: w życiu ważne jest, by mieć dokąd wracać

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 21:43
- Za bardzo barykadujemy się w sobie, walczymy o stan konta, a zabijamy w sobie dziecięcą radość. Sam się na tym łapię, ale warto wylać sobie kubeł zimnej wody. W życiu ważne jest to, by mieć dokąd wracać. A dom to przede wszystkim ludzie - mówił Jan Mela.
Jan Mela w Czwórce
Jan Mela w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Marek Kamiński 1200.jpg
"Jestem zmianą" - dobre życie według Marka Kamińskiego

Zdobył dwa bieguny, uczestniczył w wyprawie m.in. na Kilimandżaro, przebiegł New York City Marathon, a do tego robi zdjęcia w pustostanach, jeździ autostopem, szyje na maszynie i uprawia slackline. On 4,5 miesiąca jest tatą małej Jadzi i jak sam przyznaje "to dopiero jest prawdziwy hardcore". Człowiek wielu pasji, Jan Mela przygotował pierwszy webinar dla Czwórki. 

Posłuchaj
31:22 2020_10_06-20-09-18_PR4_JanMela.mp3 Jan Mela opowiada o swoim życiu, doświadczeniach i wnioskach, które z nich wyciągnął (Strefa Prywatna/Czwórka) 
mela kwiatkowska 1200.JPG
Jan Mela: trzeba pielęgnować w sobie nieprzeciętność

Opowiadał także o swoim prywatnym życiu. - Pojawienie się Jadwigi zmieniło moje życie, choć wcześniej ojcostwo mnie przerażało - mówił w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem. - Ja na co dzień jestem zwykłym gościem z obniżonym poczuciem własnej wartości. Strasznie martwiłem się więc, jak odnajdę się w nowej sytuacji, a dziś widzę, że ojcostwo to coś przepięknego. Żyjemy w czasach, w których staramy się przedłużać swoją niezależność, a tymczasem dziecko nie musi być ograniczeniem - opowiadał. 

Czytaj także:

Wspominał także swój wypadek i mówił o wnioskach, do których dzięki niemu doszedł. - Po nim musiałem od początku uczyć się codziennych spraw, na przykład chodzenia, a zrobienie zwykłej kanapki zajęło mi wiele czasu. Dziesięć lat chodziłem na terapię i dziś od własnego dziecka uczę się, że warto mieć "dziecięce spojrzenie na życie". To, za czym pędzimy w ferworze codzienności, to najczęściej bzdury. Nie marnujmy czasu. Ważne, by spędzać go jak najwięcej z ludźmi, na których nam zależy. Ważna jest świadomość, że mamy dokąd wracać, a dom to przede wszystkim ludzie - tłumaczył Jan Mela. 

Czytaj także:

Jak przekonywał, nie da się budować własnej historii bez doświadczeń z dzieciństwa, zwłaszcza, że jego relacje z ojcem przez wiele lat nie były łatwe. - Dużo było w tym bólu i trudu, ale te doświadczenia nas umocniły. Już dawno przestałem się łudzić, że realne jest odcięcie się od korzeni, rodziny, zaczęcie wszystkiego "po swojemu". W dużej mierze składamy się z wpływów społecznych. Dostaliśmy je, gdy jeszcze sobie tego nie uświadamialiśmy. Nie jest możliwe stworzenie własnej historii bez tego, co przeżyliśmy wcześniej, bez bagażu doświadczeń - tłumaczył. - Trzeba się z tym pogodzić, nie wszystkie nasze wybory będą słuszne. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jan Mela (podróżnik, coach i trener osobisty, założyciel fundacji Poza horyzonty)

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

Road Trip Bus. "Nasze podróże mają w sobie nutkę szaleństwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:13
"Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia" to motto, które przyświeca Kasi Kosowskiej i Wojtkowi Grabowskiemu, autorom projektu Road Trip Bus. To podróżnicy i blogerzy, którzy busem postanowili odwiedzić każde z miejsc na świecie, o którym do tej pory marzyli. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasja nie idzie na wakacje. O życiu między stacjami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:21
Wchodzimy do pociągu, zajmujemy miejsce w przedziale i ruszamy w dal. Tak podróż pociągiem wygląda z perspektywy pasażera. Czym jest dla maszynisty? O tym opowiedział nam Marcin Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń