"Może być przyjemnie i bezpiecznie". Jak podróżować w pojedynkę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 09:14
- Podróżowanie w pojedynkę nie musi oznaczać: samotnie. Warto jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa - podkreślały podróżniczki Renata Sabela i Kamila Zawłocka.
Warto dobrze przygotować się do podróży, nawet samotnejzdjęcie ilustracyjne
Warto dobrze przygotować się do podróży, nawet samotnej/zdjęcie ilustracyjneFoto: eldar nurkovic/shutterstock.com

Kamila Zawłocka, autorka bloga "Zadzieram kiecę i lecę", podróżuje samotnie od dziewięciu lat. Zaczęło się, gdy wyjechała na Erasmusa. Wszyscy chcieli imprezować, a ona czuła potrzebę zwiedzania. Robiła więc to sama. - Zawsze brakowało mi pieniędzy, miałam stary rozładowany telefon. Wszystkiego uczyłam się od podstaw, ale zakochałam się w tym stylu życia. Nikt niczego mi nie narzucał i to była wolność - wspominała. Renata Sabela, która do dziś odwiedziła ponad 70 krajów i założyła Soul Travel, zwiedzanie świata rozpoczęła już jako dziecko - od sąsiedzkiej miedzy w rodzinnej miejscowości. - Za naszym płotem były grzyby, a dalej cały nieznany świat - opowiadała w Czwórce. Jako studentka także wyjechała do Francji. - Wówczas zrozumiałam, że jeśli oszczędzę trochę pieniędzy, będę mogła kupić bilet i wyjechać do sąsiednich państw. Miałam na wszystko za mało czasu, usiłowałam zwiedzić na przykład Barcelonę w trzy dni. Cały czas biegałam - wspominała.

Jak podkreślały obie podróżniczki, pierwsze przygody wiążą się ze stresem i adrenaliną. - Na początku to było przerażające: spanie na lotniskach, spotkania z ludźmi. Ale ciekawość zawsze zwyciężała - podkreślała Kamila Zawłocka. - Zaczęłam z czasem odkrywać, że świat jest jednak bezpiecznym miejscem i gdziekolwiek będę i poproszę o pomoc, ludzie mi pomogą - podkreśliła zaś Renata Sabela. - Bo wszędzie ludzie są tacy sami. Jeśli nauczymy się reguł, świat się nami zaopiekuje - mówiła. 

Zdaniem gości Czwórki w czasie podróży wystarczy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, by móc dojechać wszędzie i nie stracić zdrowia i niczego cennego. - Z czasem uczysz się chować dokumenty i pieniądze, by wyeliminować wszelkie zagrożenia, gdy na przykład autobus masz w środku nocy i zdarzy ci się zasnąć - mówiła Renata Sabela. Jak tłumaczyła, należy być uważnym, słuchać rad lokalnych mieszkańców. - Jeśli jesteś sam w miejscu, gdzie właściwie nie ma obcokrajowców, stajesz się trochę "kąskiem", najczęściej masz też inny kolor skóry niż lokalsi, nie należy więc ryzykować - tłumaczyła. 

Czytaj także:

Posłuchaj
23:56 podróże czwóka 2022_07_04-20-14-00.mp3 O plusach i minusach podróżowania w pojedynkę opowiadają Renata Sabela i Kamila Zawłocka (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak tłumaczyła Kamila Zawłocka, podróżując samodzielnie, uczymy się o wiele więcej, niż zwiedzając świat w grupie. - Ludzie są niesamowici i dokądkolwiek się wybierzemy, możemy poznać świetne osoby. Podróżując samotnie, otwieramy się na inne osoby, lgniemy do nich, więc i one lgną do nas - tłumaczyła. - To zupełnie inne doświadczenie. 

Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadziła: Weronika Puszkar

Goście: Renata Sabela (podróżniczka, założycielka Soul Travel) i Kamila Zawłocka (podróżniczka, autorka bloga "Zadzieram kiecę i lecę")

Data emisji: 04.07.2022

Godzina emisji: 20.10

kd

Czytaj także

Kamperem przez świat. "Swoboda i niezależność"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 19:20
Roadtrip po Polsce czy Europie wymaga fantazji, ale jeśli już go zorganizujemy - może być przygodą życia. - Po wyjechaniu kamperem z bramę własnego domu już zaczynamy odpoczywać - mówił Krzysztof Michalski, miłośnik tej formy spędzania wakacji. 
rozwiń zwiń