#Uwazajnaslowa. Czego nie wiesz o Zespole Tourette’a?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 20:50
- Wszyscy myśleli, że zachowuję się tak dla zgrywy. Bardzo mnie to dotykało - mówiła amerykańska artystka Billie Eilish, u której tę chorobę zdiagnozowano, kiedy miała 11 lat.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Concept Photo.Shutterstock

Zespół Gillesa de la Tourette’a dotyka według różnych statystyk 1-5 na każde 1000-10 000 osób. Występuje we wszystkich kulturach i grupach etnicznych, częściej wśród mężczyzn niż u kobiet. Osoby dotknięte chorobą powtarzają pewne słowa, lub bez przerwy wykonują tę samą czynność. Początkowo objawy zespołu Tourette'a ograniczają się do prostych tików: mrugania oczami, ruchów ramion lub głowy, grymasów, pochrząkiwania czy mlaskania. W ciężkiej postaci choroby występują tiki złożone. - Tak naprawdę każdy przypadek jest inny - powiedział w rozmowie z Czwórką Maciej Soborczyk ze Stowarzyszenia. Tzw. "koprolalia", czyli wypowiadanie obscenicznych słów, zdarza się bardzo rzadko.

"Wstydzę się z tobą pokazać", "Co tak szczekasz? Pies jesteś", "Gdybyś chciała, to byś przestała", "Każdy śmieje się z twoich min", "Boję się, że się zarażę" - to tylko nieliczne komentarze z jakimi mierzą się codziennie osoby z Zespołem Tourette'a w szkole, przestrzeni publicznej, a nawet w domu. Z tego względu Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a, jedyna w Polsce organizacja wspierająca osoby z tą chorobą, przygotowała film pt. "Uważaj na słowa" w reżyserii Małgorzaty Suwały wyprodukowany przez Małgorzatę Borychowską. Ma on na celu pokazanie problemów z wykluczeniem, jaki często dotyka osoby z zespołem Tourette’a.

W "Strefie Prywatnej" sprawdzimy, jak w praktyce wygląda życie z tą chorobą? Jak rozróżnić kiedy nerwowe poruszanie głową, "szarpanie" to nie żarty, a właśnie . Z jakimi problemami w związku z tym mierzą się nastolatkowie, którzy nawiązują pierwsze w życiu relacje?

***

Na audycję "Strefa prywatna" zapraszamy w poniedziałek (06.03) o godz. 20.00. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

kul

Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy przychodzi trudna diagnoza. Życie rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 11:07
Każdy rodzic o swoim dziecku powie, że jest wyjątkowe. Są jednak tacy, których dzieci są szczególne, a ich szczególna wyjątkowość determinuje rodziców do walki o ich zdrowie, sprawność, życie. 
rozwiń zwiń