Nieprzeciętni 2023. Kacper Janczy: "zetki" zmienią świat na lepsze"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 14:00
- Uczestnicy Plebiscytu Nieprzeciętni od lat pokazują, że osoby, które pochodzą z mniejszych miejscowości też mogą robić wspaniałe rzeczy - mówi Kacper Janczy. - Wahałem się, czy wziąć udział w tej odsłonie, czy poczekać do kolejnej. Ale pomyślałem, że przecież już wiem, co chciałbym przekazać innym. 
Kacper Janczy - finalista Plebiscytu Nieprzeciętni 2023.
Kacper Janczy - finalista Plebiscytu Nieprzeciętni 2023.Foto: mat. promocyjne

Kacper Janczy po raz pierwszy pojawił się w Czwórce w 2022 roku. W audycji "Pasjonauci" opowiadał o swoim projekcie społecznym #PoznajMYPodkarpackie, który powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii i promował ciekawe sposoby spędzenia wolnego czasu, odciągając młodych ludzi od ekranów smartfonów i laptopów. - Wtedy po raz pierwszy usłyszałem o Plebiscycie. W tym roku postanowiłem się zgłosić i bardzo cieszę się, że znalazłem się w gronie finalistów - mówi gość Czwórki.  

W pandemii Kacper wymyślił kampanię "Miło Cię widzieć" mówiącą o problemach psychicznych młodzieży. Jego inicjatywa dotarła do niemal miliona osób. - Ludzie młodzi mówią, że czują się sami, że ich problemy z kondycją psychiczną nie są wymyślone - wyjaśnia. - Coraz mniej moich rówieśników uważa się za osoby wartościowe, coraz więcej ma problemy z samoakceptacją. Jako "Miło Cię widzieć” nie jesteśmy specjalistami tylko grupą licealistów, która realizuje ten projekt. Nie pomagamy bezpośrednio, bo nie mamy takich kompetencji, za to pokazujemy, gdzie młodzi mogą taką pomoc znaleźć.

Na potrzeby kampanii Kacper Janczy ze swoim zespołem przeprowadził badanie, z którego wynika, że 44 proc. ankietowanych młodych ludzi przyznaje, że czuje, że nikt ich nie rozumie. - I to widać także w naszej lokalnej społeczności w Tarnobrzegu - przyznaje rozmówca Weroniki Puszkar. - Są osoby, które czują, że są z tym wszystkim sami, a tak naprawdę jest wkoło nich mnóstwo wspaniałych osób chętnych do pomocy.


Nieprzeciętni 2023 Nieprzeciętni 2023

Sprawdź też:

- Większość moich inicjatyw zaczynała się od olimpiady Zwolnieni z Teorii dzięki której zrozumiałem, że każda przypadkowa osoba, taka jak na przykład ja, może stworzyć własną inicjatywę i zrobić coś ważnego dla innych - dodaje Kacper Janczy. - Mówi się, że pokolenie Z jest roszczeniowe, tymczasem ja uważam, że to my - "zetki" mamy szansę zmienić świat na lepsze. I nie robimy tego tylko dla siebie, ale też dla innych, żeby wszystkim żyło się lepiej.


Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023. Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023.

Finał Plebiscytu Nieprzeciętni 2023 odbędzie się w czwartek 22 czerwca. O tym, kto otrzyma ten tytuł decydują Wasze głosy. Macie na to czas już tylko do niedzieli 11 czerwca - POZNAJ WSZYSTKICH TEGOROCZNYCH FINALISTÓW >>>

Posłuchaj
13:05 CZWÓRKA Strefa prywatna - kacper 07.06.2023.mp3 Finaliści Plebiscytu Nieprzeciętni 2023: Kacper Janczy (Strefa Prywatna/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Kacper Janczy (finalista Nieprzeciętnych 2023)

Data emisji: 07.06.2023

Godzina emisji: 20.35

kul

Czytaj także

Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:20
- Islandzcy filmowcy inspirują się naturą. Tworząc projekt kinowego pawilonu, oparłyśmy się na kinematografii tej wyspy oraz na krajobrazie, który zapiera dech w piersiach - mówi Maja Dziwok, studentka Politechniki Warszawskiej i współautorka pracy nagrodzonej w międzynarodowym konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artystyczne biuro podróży. O inspiracjach duetu kinoManual

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 19:00
Aga Jarząb i Maciej Bączyk jako kinoMANUAL tworzą filmy i obiekty odwołujące się do bogatej tradycji ruchomych obrazów, sztuki kinetycznej, animacji i kina eksperymentalnego. Preferują analogowe techniki pracy: rysunek, wycinanki i found footage, a inspiracji szukają wszędzie, gdzie tylko się da. 
rozwiń zwiń