Osobowość człowieka. Czy można ją zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:00
- W procesie życia osobowość jest raczej niezmienna. To zespół naszych cech, które przejawiają się w myśleniu, zachowaniu i emocjach. W dużej części osobowość jest dziedziczona - wyjaśniała w "Strefie Prywatnej" psycholożka i psychoterapeutka Magdalena Guzik. Czym cechy osobowości różnią się od nawyków?
Audio
  • Zmiany w życiu. Jak się do nich przygotować i co zmieniać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Gearstd/Shutterstock.com

- Nawyk wiąże się z bardzo silnymi skojarzeniami z konkretną sytuacją. W dużej części działamy wtedy na zasadzie automatyzmów - tłumaczyła Magdalena Guzik. A czy można nawyki wyssać z mlekiem matki? - W rodzinie pewne obserwowane zachowania przechodzą na kolejne pokolenia - mówiła psycholożka.

Magdalena Guzik W dużej części nas kształtuje otoczenie. Dlatego, gdy decydujemy się na zmianę, warto, żeby ono nas też wspierało

W drugiej połowie XX wieku uwierzono w zdolność człowieka do samodoskonalenia się, a współcześnie ta cecha staje się wręcz koniecznością. - Dzisiaj żyjemy trochę w kulcie zmiany. Nie dostrzegamy jednak, że zmieniamy się przez całe życie. Procesy fizjologiczne zachodzą w nas nieustannie - stwierdziła zaproszona specjalistka. Czy jednak na pewno wszystko da się zmienić? - Możemy zmieniać obszar zachowań. Nie jest powiedziane, że introwertyk nie może występować publicznie. Może mieć z tym jednak większe trudności. Koszty introwertyka będą większe. Osobowościowo nie jest predysponowany do bycia na świeczniku - przekonywała Magdalena Guzik. 

W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem zaproszona psychoterapeutka tłumaczyła także, jak nawyki wiążą się z niepokojem, jaka jest sfera nawyków dziecięcych, jak radzić sobie z nimi w związkach oraz czy do zmian można się przygotować. Ponadto w "Strefie Prywatnej" Mateusz Kulik sprawdził także, jak ze zmianami radzą sobie słuchacze Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Magdalena Guzik (psycholożka i psychoterapeutka z Ośrodka Strefa Zmiany w Warszawie)

Data emisji: 27.02.2017

Godzina emisji: 20.07

jsz/kd

Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń