Czas. Jak nagiąć go do swoich planów?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 16:29
Wyniki badania "Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem" wskazują, że Polacy w żadnej dziedzinie życia nie planują dalej, niż w perspektywie roku. Staramy się żyć chwilą, czy boimy tego, co przyniesie przyszłość?
Audio
  • Zarządzanie czasem. Planuj i znajdź czas na odpoczynek (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

Pozwólmy sobie na nudę. Ona też potrafi być produktywna Paulina Mikołajczyk

Żyjemy w czasach, w których praca stała się ważnym aspektem naszego życia, poświęcamy jej dużo czasu. Po pracy kolejne godziny pochłania nam korzystanie z komunikatorów i mediów społecznościowych, do czego, jak pokazały badania, nie potrafimy się przyznać nawet przed samym sobą.

W rankingu sytuacji, które w największym stopniu zabierają nam cenne minuty wyliczaliśmy kolejno: stanie w korkach, złe planowanie i odkładanie obowiązków na później. – Łatwiej przyznać się do stania w korku, niż skrolowania Facebooka. Pierwsze jest czymś, czego mieszkając w miastach trudno jest uniknąć, drugie, to nasz wybór – komentowała psycholog Paulina Mikołajczyk.

Odpoczynku trzeba się nauczyć. To ma być czas, który spędzamy przede wszystkim ze sobą Paulina Mikołajczyk

- Mamy problem z planowaniem. Łatwiej zrealizować pewne założenia, jeśli osadzimy je w ramach, trudniej taki plan zrealizować – zwracała uwagę psycholog.

Jak zatem zarządzać czasem by znaleźć go na pracę, rozwój osobisty, pasje, dla przyjaciół i rodziny? – Kiedy nudzenie się i brak obowiązków wychodzą nam na zdrowie? Do czego może prowadzić nadmiar zajęć? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Paulina Mikołajczyk, psycholog z Centrum Medycznego Damiana.

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kul

Czytaj także

Depresja klimatyczna - kogo dotyka lęk przez katastrofą ekologiczną?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 21:37
Ciągła eksploracja pokładów ziemi, wód i powietrza doprowadza do zaburzenia harmonii przyrody. Rokrocznie notuje się coraz więcej kataklizmów. Coraz więcej ludzi żyje w przeświadczeniu, że katastrofa jest nieunikniona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy narzekanie może być czymś pozytywnym?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:40
Narzekamy prawie na wszystko: na pogodę, złe samopoczucie, relacje z kolegami w pracy, sąsiadami i rodziną. Gdzie leży granica między zdrowym, a patologicznym narzekaniem? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak piersi. Jak ważne jest wsparcie najbliższych?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:30
Zaawansowany rak piersi dotyka 30 procent kobiet, u których nowotwór rozpoznano we wczesnym stadium. Chorują bardzo młode dziewczyny, które dopiero wchodzą w dorosłość. Jak je wesprzeć i jak wesprzeć wspierających?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:11
Uporządkowana struktura organizacyjna firmy, owocowe czwartki, nowy ekspres do kawy, prysznice czy salon rekreacyjny bez wątpienia przyciągają młodych pracowników do firm. Jednak, jak wykazują badania, działa to na krótką metę. 
rozwiń zwiń