Depresja klimatyczna - kogo dotyka lęk przez katastrofą ekologiczną?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 21:37
Ciągła eksploracja pokładów ziemi, wód i powietrza doprowadza do zaburzenia harmonii przyrody. Rokrocznie notuje się coraz więcej kataklizmów. Coraz więcej ludzi żyje w przeświadczeniu, że katastrofa jest nieunikniona.
Audio
  • Czym jest depresja klimatyczna? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

ekologia_ok.jpg
Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

W konsekwencji dochodzi do nieprzewidywalnych zjawisk: huragany, trzęsienia ziemi, powodzie i wybuchy wulkanów. Coraz powszechniejsze staje się zjawisko depresji klimatycznej (ang. eco-anxiety). O traumie klimatycznej pisano po raz pierwszy po przejściu jednego z najbardziej niszczących żywiołów - huraganu Katrina w marcu 2005 roku.

Zjawisko zostało szerzej opisane w 2017 roku przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne w raporcie na temat wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne człowieka "Zdrowie psychiczne i nasz zmieniający się klimat: wpływ, konsekwencje i wytyczne". Naukowcy badający problem opisali w nim tzw. lęk pretraumatyczny, który może charakteryzować się obawą o losy planety, ale również gwałtownymi atakami paniki, które można porównać do emocji jakie odczuwają np. ofiary klęsk żywiołowych. 

Każdy lęk ma swoje uzasadnienie, jeśli go odczuwamy. Nie przestaniemy się bać tylko dlatego, że to lęk, którego nie odczuwają inni Renata Pająkowska-Rożen

Problem depresji klimatycznej był tematem jednego z odcinków drugiego sezonu serialu "Big Little Lies", w którym jedna z bohaterek, ośmioletnia Amabella dostaje ataku paniki po zajęciach, na których poruszane były tematy związane ze zmianami klimatycznymi.

I, jak pokazują coraz liczniejsze badania specjalistów (przykł. głośny raport IPCC, ciała doradczego ONZ ds. klimatu) problem istnieje i ludzie mają realny powód, do obaw. O lęku pretraumatycznym opowiadała goszcząca w studiu Czwórki psycholog Renata Pająkowska-Rożen. - Na własne oczy widzimy skutki powodowane przez zmiany klimatyczne i zaczynamy się bać. Niemożliwość pracowania nad przyczyną naszych lęków sprawia, że strach dodatkowo się potęguje - komentowała. 

Jak poradzić sobie z depresją klimatyczną? W jaki sposób lęk o przyszłość planety przekłada się na demografię? Czy w Polsce również zmagamy się z tym problemem? Więcej na ten temat w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Renata Pająkowska-Rożen - psycholożka, psychoterapeutka, Ośrodek InnerGarden.

Data emisji: 9.10.2019

Godzina emisji: 20.08

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:43
Coraz więcej ludzi cierpi z powodu lęku przed zmianami klimatycznymi – alarmują psychologowie. W Polsce, aż 90 procent z nas uważa, że kryzys klimatyczny to problem i zagrożenie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:42
Fale upałów, długotrwałe susze, niedobory wody – od kilku lat doświadczamy tego także w Polsce. Wraz ze zmianami klimatu rośnie świadomość, już nie tylko wśród naukowców, nadciągającej katastrofy klimatycznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oczekiwania vs. potrzeby. Czego tak naprawdę potrzebujemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 18:20
Oczekiwania nie są tym samym co potrzeby, chociaż często mylimy te słowa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Smętek: meta jest daleko, ale warto biec do celu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 16:52
Jesteśmy pierwszym pokoleniem świadomym kryzysu klimatycznego i ostatnim, które może coś zmienić – mówił w swoim przemówieniu 44. prezydent Stanów Zjednoczonych Barak Obama. Te słowa do serca wzięli sobie młodzi aktywiści, który na całym świecie działają pod szyldem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
rozwiń zwiń